اشتراک گذاری

روش های رفع مشکل خاموشی تلویزیون پاناسونیک

امروزه با پیشرفت تکنولوژی ساخت دستگاه های لوازم خانگی، تلویزیون های هوشمند تبدیل به یکی از مهم ترین دستگاه های لوازم خانگی شده اند. البته این دستگاه ها مشکلات زیاد دارند یکی از این مشکلات جامع مربوط خاموش شدن تلویزیون است. خاموشی ناگهانی تلویزیون پاناسونیک ممکن است از مشکلات مختلف ناشی شود. در این مقاله، به بررسی دلایل بوجود آورنده مشکل خاموشی تلویزیون پاناسونیک می پردازیم و راه‌ حل‌ ها و روش های مرتبط با این مشکل را به صورت تخصصی مورد بررسی قرار می دهیم.

خاموش شدن تلویزیون پاناسونیک

دلایل اصلی خاموش شدن تلویزیون پاناسونیک

خاموش شدن تلویزیون پاناسونیک می تواند دلیل های مختلفی داشته باشد که در زیر آن ها را نام می بریم و سپس در مورد هر یک توضیح خواهیم داد.

 • اتصالی داشتن پریز برق
 • اتصالات ضعیف در کابل ها
 • مشکلات نرم افزاری
 • خرابی مدار استندبای
 • مشکل در برد اصلی تلویزیون
 • خرابی آی سی برد پاور
 • مشکل در ال سی دی، پنل نمایشگر، فلت تصویر و بک لایت
 • ویروسی شدن تلویزیون
 • گرمای بیش از حد

حال که به اختصار دلایل خاموش شدن تلویزیون پاناسونیک را دیدیم، در زیر در مورد هر یک از این مشکل ها و چگونگی رفع آن توضیح خواهیم داد.

1. اتصالی داشتن پریز برق

هنگام خاموش شدن تلویزیون پاناسونیک بهتر است در ابتدا پریز برق را بررسی کنیم. برای این کار تلویزیون را به پریز دیگری وصل کنید. اگر با اتصال به پریز دیگر هم مشکل حل نشد، باید به سراغ بررسی موارد دیگر بروید.

رفع مشکل خاموشی تلویزیون

2. مشکل در منبع تغذیه (Power Supply)

خرابی ‌ها یا نقص‌ ها در منبع تغذیه می ‌توانند یکی از دلایل مشکل خاموشی تلویزیون پاناسونیک باشد و باعث خاموشی ناگهانی شود.

3. ایراد و خرابی در کابل های اتصال دهنده

از دیگر دلایل خاموش شدن تلویزیون پاناسونیک مربوط به وجود مشکل در کابل های اتصال دهنده به خصوص کابل اچ دی ام ای است. به طور کلی لق بودن یا شل بودن کابل یا خراب بودن آن باعث بوجود آمدن این مشکل می شود.

در میان سیم ها و کابل های اتصال، معمولا با کیفیت نبودن کابل HDMI بیشتر از سایر کابل ها مشکل ایجاد می کند. بنابراین، همیشه از یک کابل HDMI با کیفیت خوب استفاده کنید، زیرا بی کیفیت بودن این کابل می تواند مشکل های زیادی برای تلویزیون شما ایجاد کند.

خدمات تخصصی نمایندگی پاناسونیک: تعویض بک لایت تلویزیون پاناسونیک

4. وجود مشکل و خرابی در ریموت کنترل دستگاه

خرابی در دکمه ها ، به پایان رسیدن باتری نیز از جمله دلایل خاموشی تلویزیون محسوب می شوند.

4. وجود مشکلات نرم افزاری

گاهی اوقات ایرادات پیش آمده بر روی تلویزیون از جمله خاموش آن مربوط به مشکلات نرم افزاری است که این مشکلات معمولا در صورت بروز نبودن سیستم عامل یا وجود باگ نرم افزاری رخ می دهند.

یکی از مشکلاتی که در اولین مراحل باید آن را بررسی کنید، همین ایرادهای نرم افزاری است. در ابتدا تلویزیون را از برق بکشید و بعد از یک دقیقه آن را به برق وصل کرده و روشن کنید.

اگر بعد از روشن شدن تلویزیون باز هم با خاموش شدن تلویزیون پاناسونیک مواجه شدید، ممکن است تلویزیون پاناسونیک شما دچار مشکلات نرم افزاری شده باشد.

رفع مشکل نرم افزاری

اگر دلیل خاموش شدن تلویزیون پاناسونیک شما، مشکل نرم افزاری باشد، می توانید با برگرداندن دستگاه به تنظیمات کارخانه آن را برطرف کنید. برای این کار مراحل زیر را انجام دهید.

 • در منو گزینه Setup را پیدا کنید و روی OK بزنید.
 • با استفاده از دکمه های جهت نما، گزینه System را انتخاب کرده و Ok کنید.
 • با جهت نماها این بار روی گزینه Factory Default کلیک کنید و Ok را بزنید.

با اجرای این مراحل تلویزیون شما به حالت تنظیمات کارخانه برمی گردد.

خاموش شدن خود به خود تلویزیون

5. خراب بودن مدار استندبای

وظیفه مدار استندبای، تغذیه قطعات تلویزیون در زمان خاموشی آن است. اگر مدار استندبای از جریان خارج شود، می تواند موجب خاموش شدن تلویزیون پاناسونیک شود. این مورد باید توسط تکنیسین بررسی شود.

6. خرابی یا اتصالی در کابل برق یا کانکتور برق

از دیگر دلایل مشکل خاموشی تلویزیون پاناسونیک مربوط به خرابی یا اتصالی در کابل برق و کانکتور برق است. وجود مشکلاتی ماننده اتصالی یا خرابی کامل کابل باعث بوجود آمدن این مشکل می شود.

7. مشکل در برد اصلی تلویزیون پاناسونیک

برد اصلی یک قطعه بسیار مهم در تلویزیون پاناسونیک است و اگر دچار مشکل شود، باعث خاموش شدن ناگهانی تلویزیون می شود. برخی مواردی که می توانند باعث بروز این مشکل شوند، نوسان برق و نیز آب خوردگی تلویزیون پاناسونیک است. به علاوه، روشن ماندن طولانی مدت تلویزیون می تواند موجب افزایش دمای برد اصلی شود که در بلند مدت ممکن است باعث بروز مشکل در آن گردد. رفع مشکل برد اصلی باید توسط متخصص انجام شود.

فرسودگی مین برد هم می تواند باعث خاموش شدن تلویزیون پاناسونیک شود. برای افزایش عمر مفید قطعه برد اصلی یا همان مین برد بهتر است تلویزیون را برای مدت طولانی روشن نگه ندارید و زمانی که از آن استفاده نمی کنید، برق تلویزیون را کاملا قطع کنید.

8. خرابی آی سی برد پاور

خرابی آی سی برد پاور یکی از موارد مهمی است که می تواند موجب خاموش شدن تلویزیون پاناسونیک شود. خرابی این قطعه می تواند به دلیل فرسودگی یا نوسان برق اتفاق بیفتد. این قطعه نیز باید توسط تکنیسین بررسی کامل شود. یادتان باشد که اگر برد پاور تلویزیون از کار بیفتد، حتی چراغ پاور هم در تلویزیون روشن نمی شود.

9. مشکل در ال سی دی، پنل نمایشگر، فلت تصویر و بک لایت تلویزیون پاناسونیک

یکی از اصلی ترین مواردی که باعث خاموش شدن تلویزیون پاناسونیک می شود، بروز مشکل در ال سی دی تلویزیون است. وجود مشکل در هر کدام از بخش های ال سی دی، فلت تصویر، بک لایت و پنل نمایشگر ممکن است موجب خاموش شدن تلویزیون شود. برای حل این موارد حتما باید به یک تکنیسین مراجعه نمایید.

10. استفاده از فلش مموری ویروسی

یکی دیگر از دلایل خاموش شدن تلویزیون پاناسونیک ممکن است اتصال فلش مموری ویروسی به تلویزیون باشد. انتقال ویروس به تلویزیون می تواند باعث خاموش شدن دستگاه شود. بنابراین همیشه مراقب باشید که از فلش مموری هایی برای اتصال تلویزیون استفاده کنید که مطمئن هستید ویروسی نیستند.

خاموش شدن تلویزیون پاناسونیک

11. گرمای بیش از حد

گرمای بیش از حد یکی دیگر از مواردی است که می تواند باعث خاموش شدن تلویزیون پاناسونیک شود.

 • کارکرد طولانی مدت: یکی از دلایل گرمای بیش از حد می تواند کارکرد بیش از اندازه تلویزیون باشد. سعی کنید هر سه یا چهار ساعت یک بار تلویزیون را خاموش کنید تا مدار الکتریکی آن فرصت خنک شدن پیدا کند.
 • وجود شوفاژ، بخاری یا تابش مستقیم آفتاب: گرمای حاصل از این عوامل خارجی می تواند باعث صدمه به تلویزیون و گاهی خاموش شدن تلویزیون پاناسونیک شود. دقت کنید که تلویزیون را در جایی دور از وسایل حرارتی یا نور آفتاب نصب کنید.
 • وجود گرد و خاک زیاد در دریچه ها و منافذ: تمیز نکردن دریچه ها و منافذ تلویزیون ممکن است موجب انسداد آن ها توسط خاک شود و بنابراین تهویه هوا در تلویزیون را مختل کند. این موضوع می تواند باعث گرمای بیش از حد و در نتیجه خاموش شدن تلویزیون پاناسونیک شود.

گرم شدن زیاد تلویزیون می تواند باعث آسیب های جدی به تلویزیون شما شود، بنابراین همیشه مراقب تهویه مناسب و خنک بودن نسبی تلویزیون باشید و از استفاده دائم و بلند مدت از آن بپرهیزید.

راه حل‌ها و اقدامات جهت رفع مشکل خاموشی تلویزیون پاناسونیک

1. بررسی منبع تغذیه

 • ابتدا اطمینان حاصل کنید که کابل برق به درستی به پریز وصل شده است و پریز دارای برق فعال است.
 • از استفاده از یک پریز دیگر یا کابل برق جدید برای تست تلویزیون استفاده کنید.

برای بررسی بیشتر مطمئن شوید که پریز برق و دستگاه محافظ شما سالم هستند و به طور عادی کار می کنند و دارای آمپر و ولتاژ مطلوب هستند. برای رفع مشکل خاموشی تلویزیون پاناسونیک تمام دستگاه هایی که به محافظ وصل هستند را از برق خارج کنید و پلاگ ها یا پریز های روی محافظ را به دقت مورد بررسی قرار دهید تا مطمئن شوید کدام پریزها سالم هستند و از آن ها استفاده نمایید. همچنین در صورتی که از دستگاه های محافظ استفاده نمی کنید و به صورت مستقیم از پریز منزل خود استفاده می کنید، می توانید تلویزیون خود را جا به جا کنید تا به یک پریز جدید متصل شوید.

خاموش شدن خود به خود تلویزیون

2. بررسی اتصالات و کابل ‌ها

 • اتصالات و کابل‌ های HDMI، AV، و سایر ورودی‌ ها را بررسی کنید و اطمینان حاصل کنید که به درستی وصل شده‌ا ند.
 • اگر امکان دارد، از کابل‌های جایگزین برای تست استفاده کنید.

برای بررسی دقیق تر نیاز است تا تمام کابل های تصویر دهنده را از تلویزیون خارج کنید. سپس سعی کنید تلویزیون خود را روشن کنید. این اقدام را با نگه داشتن دکمه پاور خود تلویزیون انجام دهید. اگر این راه و روش کار ساز بود به معنای این است که ایراد پیش آمده مربوط به اتصالات جانبی دستگاه شما است. برای رفع این مشکل کافیست تا کابل های اچ دی ام آی خود را تست کنید و کابل خراب را تعویض کنید. در صورتی که کابل ها تماما سالم بودند، ایراد مربوط به پورت تلویزیون پاناسونیک شما است.

این مقاله را از دست ندهید: دلیل قطع و وصل شدن تصویر تلویزیون چیست؟

3. بررسی ریموت کنترل دستگاه

یکی از روش های رفع مشکل خاموشی تلویزیون پاناسونیک بررسی ریموت کنترل است. برای بررسی ریموت کنترل تلویزیون خود، اطمینان حاصل کنید که باتری های ریموت کنترل ضعیف یا به پایان نرسیده باشند. برای انجام این کار دکمه های مختلف ریموت کنترل را تست کنید و مشاهده کنید که دستورات به درستی اجرا می شوند یا باتری ضعیف و دستورات را به تلویزیون ارسال نمی کند.

همچنین این احتمال وجود دارد که دکمه های کنترل تلویزیون شما دچار خرابی شده باشند. به عنوان مثال دکمه پاور خراب است که تلویزیون روشن نمی شود. برای بررسی دقیق تر این موضوع، باتری های ریموت کنترل را خارج کنید و با استفاده از دکمه پاور روی تلویزیون دستگاه را روشن کنید. در صورتی که ایراد رفع شد و دستگاه شما روشن شد، ریموت کنترل خراب است و نیاز به تعمیرات تخصصی یا تعویض دارد.

دلیل خاموشی تلویزیون پاناسونیک

4. تست با منابع خارجی

تلویزیون را به یک دستگاه پخش کننده خارجی (مثل دستگاه DVD یا لپ تاپ) متصل کنید تا بررسی کنید آیا تلویزیون به درستی کار می‌ کند یا ایراد خاموشی تلویزیون پاناسونیک همچنان وجود دارد.

5. اقدام به ریست پاور سایکل دستگاه

با توجه به اینکه ایراد پیش آمده ممکن است نرم افزاری باشد، برای رفع این مشکل می توانید سیکل پاور دستگاه خود را ریست کنید. برای ریست کردن دستگاه خود مراحل زیر را انجام دهید:

 • ابتدا دستگاه را خاموش کرده و از پریز یا محافظ جدا کنید و آن را از برق بکشید.
 • سپس دکمه پاور دستگاه خود را به مدت 15 تا 20 ثانیه نگه دارید.
 • در ادامه 2 دقیقه صبر کنید تا جریان برق باقی مانده در خازن های تلویزیون شما تخلیه گردند.
 • در انتها دستگاه را به برق وصل کنید و آن را روشن کنید.
 • این اقدام یک روش پایه برای رفع تمام مشکلات نرم افزاری است و به این روش از ریست کردن دستگاه سافت ریست می گویند.

6. بررسی کابل برق و کانکتور مربوط به آن

خرابی کابل برق نیز می تواند باعث بوجود آمدن مشکل خاموش شدن تلویزیون پاناسونیک شود. برای بررسی کابل برق تلویزیون پاناسونیک خود کافیست تا یک کابل جدید تهیه نمایید و این ایراد را بررسی کنید. در صورت خرابی کابل برق این ایراد رفع خواهد شد. همچنین در برخی از مدل های تلویزیون های پاناسونیک کابل های برق دو تکه ای هستند و متشکل از کابل برق و کانکتور هستند که در این صورت نیاز است هر دو تکه را تعویض نمایید. در صورتی که ایراد رفع نگشت احتمالا ایراد از پورت کانکتور برق نیز می تواند باشد.

7. بررسی مشکلات سخت افزاری

در صورتی که تمامی روش های نامبرده را انجام داده اید اما به مشکل خاموشی تلویزیون پاناسونیک برخورده اید اما چراغ پاور دستگاه روشن است، ایراد پیش آمده قطعا سخت افزاری بوده و جدی تر از دلایل دیگر است. از جمله این ایرادات می توان به خرابی مین برد تلویزیون پاناسونیک، خرابی برد پاور، خرابی برد تیکان و خرابی یا سوختگی بک لایت اشاره کرد. برای بررسی دقیق دستگاه نیاز به انجام مراحلی خواهید بود.

خاموش شدن ناگهانی تلویزیون

8. مشاوره با تعمیرکار متخصص

اگر با ویژگی ‌های فنی تلویزیون آشنا نیستید یا اقدامات فوق به نتیجه نرسید، بهتر است که با تعمیرکار متخصص تماس بگیرید. همچنین در صورتی که دستگاه شما تحت گارانتی است می توانید با مرکز گارانتی کننده دستگاه خود تماس حاصل کنید تا مکشل خاموش شدن تلویزیون به صورت رایگان رفع گردد. در صورتی گارانتی دستگاه شما به اتمام رسیده است با تماس با نمایندگی تعمیر تلویزیون پاناسونیک می توانید اطلاعات تکمیلی را دریافت نموده و جهت کسب خدمات مورد نظر به این مراکز مراجعه نمایید.

نکات مهم درمورد خاموش شدن تلویزیون پاناسونیک

 • افراد غیر مختصص باید از تعمیرات خودداری کرده و به تعمیرکاران متخصص یا مراکز تعمیرات تخصصی مراجعه کنند.
 • اگر تلویزیون هنوز تحت گارانتی است، تماس با خدمات پس از فروش تلویزیون یا شرکت تولید کننده را در نظر بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

یازده − یک =