اشتراک گذاری

نشت آب کولر گازی پاناسونیک

نشت آب از کولر گازی می تواند ناشی از دلایل متعددی باشد که درک و شناسایی آن ها برای جلوگیری از خسارت های احتمالی و حفظ کارایی دستگاه ضروری است. شناسایی این دلایل می توان به شما در شناخت بهتر دستگاه کمک ویژه ای کند. در این مقاله به بررسی دلایل بروز مشکل نشت آب کولر گازی پاناسونیک می پردازیم و به صورت تخصصی روش های رفع این مشکل را مورد بررسی قرار می دهیم.

نشت آب کولر گازی

دلایل نشت آب کولر گازی پاناسونیک

1. کثیف شدن فیلترهای کولر گازی

یکی از مهم ترین دلایل نشتی کولر گازی، کثیفی یا خرابی فیلترهای هوا است. فیلترهای کثیف می توانند مانع جریان مناسب هوا شده و باعث ایجاد چکه و نشتی آب شوند.

2. کمبود گاز مبرد

کاهش میزان گاز مبرد دستگاه می تواند باعث کاهش کیفیت هوای سرد خروجی شود و پس از خاموش کردن دستگاه، آب از آن چکه کند.

3. مشکلات مربوط به نصب لوله خروجی آب

نصب نامناسب لوله درین می تواند به تخلیه نامناسب آب منجر شود. شیب نامناسب لوله، خم شدن شلنگ تخلیه و یا گرفتگی و انسداد در لوله درین می تواند باعث نشتی آب شود.

این مقاله را از دست ندهید: رفع بوی بد کولر گازی

4. عدم تعادل و نصب نامناسب کولر گازی

اگر کولر گازی به درستی نصب نشده باشد و دستگاه دچار عدم تعادل شود، ممکن است آب در داخل دستگاه جمع شده و منجر به نشتی شود.

5. پمپ کولر گازی آسیب دیده باشد

پمپ آب کولر گازی که وظیفه تخلیه آب تولید شده را دارد، در صورت آسیب دیدگی می تواند باعث نشتی آب شود.

6. عدم عایق بندی لوله ها

عدم عایقبندی مناسب لوله ها می تواند باعث تراکم رطوبت و در نتیجه نشتی آب شود.

7. مسدود شدن ناودانی کولر گازی

ناودانی کولر گازیک ه وظیفه هدایت آب به بیرون را دارد، در صورت مسدود شدن می تواند باعث نشتی آب شود.

8. سیم پیچ کندانسور کثیف شده باشد

کثیفی سیم پیچ های کندانسور می تواند باعث اختلال در عملکرد دستگاه و نشتی آب شود.

9. سرد بودن هوای بیرون

در صورتی که هوای بیرون از خانه بسیار سرد باشد، ممکن است باعث تراکم بیش از حد رطوبت و نشتی آب از کولر گازی شود. برای رفع مشکل نشتی آب از کولر گازی پاناسونیک، ابتدا باید دلیل دقیق آن را شناسایی کرده و سپس اقدامات لازم را انجام دهید. این اقدامات می تواند شامل تمیز کردن فیلترهای کولر گازی، شارژ مجدد گاز مبرد، بررسی و اصلاح نصب لوله های تخلیه، تعادل دستگاه، تعمیر یا تعویض پمپ آب، عایق بندی لوله ها، رفع انسداد ناودانی و تمیز کردن سیم پیچ کندانسور باشد. در صورتی که خودتان قادر به انجام این کارها نیستید، بهتر است از یک تکنسین متخصص کمک بگیرید تا از بروز خسارت های بیشتر جلوگیری شود.

دلیل آب دادن کولر گازی

روش های رفع مشکل نشت آب کولر گازی پاناسونیک

1. بررسی نقاط نشت

اولین قدم در رفع مشکل نشت آب کولر گازی پاناسونیک، بررسی نقاط نشت است. این شامل بررسی لوله ها، اتصالات، درزها و سایر قسمت های کولر گازی است. در صورت شناسایی نقاط نشت، باید آن ها را تعمیر کرد.

2. تعویض قطعات آسیب دیده

در صورتی که قطعاتی مختلفی مانند درزها یا سیستم لوله کشی آسیب دیده باشند، باید آن ها را تعویض کنید. قطعات جدید با کیفیت بالا را انتخاب کنید تا از نشت آب جلوگیری شود.

پیشنهاد پاناسونیک سرویس: کارکرد دکمه های کنترل کولر گازی

3. استفاده از چسب های خاص

برخی از چسب ها و مواد خاص می توانند در رفع نشت آب کولر گازی موثر باشند. این چسب ها معمولا برای تعمیر درزها و سیستم لوله کشی استفاده می شوند.

4. تعمیر محل های پوسیدگی

در صورتی که قطعات کولر گازی پاناسونیک پوسیدگی داشته باشند، باید آن ها را تعمیر کنید. استفاده از مواد مقاوم در برابر خوردگی می تواند به جلوگیری از نشت آب کمک کند.

5. فیلترهای هوای کثیف

اکثر مردم تا زمانی که مشکلی در سیستم تهویه هوا پیش نیاید، از فیلترهای هوا غافل می‌ شوند، اما در واقع، این فیلترها تا حد زیادی به چکه کردن و نشت آب در کولر کمک می ‌کنند. فیلتر هوای کثیف جریان هوا را در کویل اواپراتور مسدود می کند که باعث یخ زدن آن می شود. بنابراین وقتی ذوب می شود، آب از تهویه مطبوع به بیرون نشت می کند. هنگامی که تهویه مطبوع شما شروع به نشان دادن علائمی می کند که نشان می دهد باید تحت سرویس تهویه مطبوع قرار گیرد، قبل از اینکه منجر به مشکلات بیشتر در تهویه مطبوع شما شود، این کار را انجام دهید. برای جلوگیری از این اتفاق، فیلتر هوا باید هر 3 ماه یا کمتر تمیز شود. برای تمیز کردن فیلترهای هوای کثیف می توانید با یک شرکت خدمات تهویه مطبوع تماس بگیرید.

6. گرفتگی خط تخلیه

گرفتگی خطوط تخلیه یکی از دلایل رایج شروع نشتی کولر گازی است. این لوله ای است که میعانات را از ظرف تخلیه دریافت می کند و مازاد آن را به بیرون می فرستد. لوله تخلیه می تواند به دلیل عدم تمیز کردن مناسب تهویه مطبوع با کثیفی مسدود شود و در نتیجه باعث برگشت آب جمع شده در سینی زهکشی شود. این معمولا در صورتی تشخیص داده می شود که نشت تهویه مطبوع از پشت تهویه مطبوع شما شروع شود. از آنجایی که این قسمت برای شما غیرقابل دسترسی است و نیاز به تعمیر تهویه مطبوع دارد، از یک شرکت خدمات تهویه مطبوع حرفه ای برای رفع گرفتگی آن کمک بگیرید.

7. عدم انجام سرویس دوره ای برای دستگاه

کولر گازی مانند سایر لوازم خانگی است که برای عملکرد بهینه نیاز به سرویس منظم تهویه مطبوع دارد. بنابراین، باید اطمینان حاصل شود که کولر گازی به طور منظم تمیز و نگهداری می شود، زیرا اگر تعمیر و نگهداری ضعیف باشد، مستعد نشت آب خواهد بود. اگر می خواهید سرویس تهویه مطبوع خود را انجام دهید، توجه داشته باشید که از این 3 قسمت تهویه مطبوع مراقبت کنید.

8. نصب نامناسب

اگر یک دستگاه تهویه مطبوع جدید دارید و متوجه نشتی آب شدید، به احتمال زیاد به دلیل نصب معیوب تهویه مطبوع بوده و از فیلترها و خطوط تخلیه نیست. نصب نادرست کولر باعث نشت آب شده است. بنابراین، باید با بررسی اینکه آیا تهویه مطبوع روی یک سطح صاف نصب شده است، شروع کنید. این به این دلیل است که باید با زاویه کمی رو به پایین نصب شود تا آب به راحتی چکه کند. علاوه بر این، باید بررسی کنید که آیا مهر و موم ها به درستی نصب شده اند، زیرا در غیر این صورت، هوای گرم بیرون با هوای سرد کندانسور برخورد می کند که منجر به تراکم می شود که به نشتی کمک می کند. این یک مسئله اساسی است که نیاز به خدمات حرفه ای دارد. شما باید با یک شرکت معتبر خدمات تهویه مطبوع که نصب تهویه مطبوع را انجام می دهد تماس بگیرید تا نگاهی بیندازید.

9. نشت باد گرم به داخل دستگاه

نشت آب می تواند در نتیجه نشت هوا رخ دهد. این زمانی است که هوای گرم وارد شده به تهویه مطبوع نصب شده از دریچه عبور نمی کند. در نتیجه، رطوبت روی سیم پیچ های مبرد متراکم می شود که منجر به خروج آب از دستگاه می شود. در برخی موارد، نشت هوا می تواند در نتیجه شل شدن آب بندی ها رخ دهد. در صورت وجود، از یک سرویس تهویه مطبوع برای تعمیر یا تعویض آن ها استفاده کنید.

10. کم بودن یا به پایان رسیدن مبرد

خنک کننده های مبرد به خنک کردن هوای گرم و دمیدن آن برای راحتی شما کمک می کنند. اگر گاز کافی وجود نداشته باشد، تهویه مطبوع هوای سرد را دمیده نمی ‌شود و ممکن است هوا روی کویل اواپراتور متراکم نشود و منجر به نشت آب از کولر شود. همچنین ممکن است صدای حباب یا صدای خش خش شنیده شود که نشان می دهد احتمال نشتی مایع خنک کننده تهویه مطبوع وجود دارد و نیاز به تعمیر تهویه فوری دارید. شما به سادگی نیاز به شارژ گاز تهویه مطبوع دارید، اما اگر مشکوک هستید که ممکن است آب نشتی کولر گازی به جای آن نشت مبرد داشته باشد، باید سریعا با مراکز تعمیرات یه نمایندگی تماس بگیرید، زیرا این موضوع برای افراد ساکن در محیط مضر است.

11. پمپ کندانسور شکسته

پمپ کندانسور آسیب دیده یکی از دلایل رایج نشتی آب تهویه مطبوع است. این قطعه در زیر روغن خنک کننده قرار دارد و تمام آب را از تشت کندانسور خارج می کند. در موارد خاص، این ممکن است به دلیل تجمع کثیفی دچار مشکل شود. اما اگر داخل پمپ کندانسور شما تمیز به نظر برسد، ممکن است یک یا چند قطعه از آن آسیب دیده باشد. در غیر این صورت، بررسی کنید که منبع تغذیه متصل به پمپ ممکن است قطع شده باشد یا ایراد از بخش های دیگر است. برای اطمینان از اینکه پمپ شما به درستی کار می کند، باید مشاهده کنید که آب در ظرف کندانسور رها می شود. اگر ظرف کندانسور خالی به نظر می رسد، سریعا پمپ کندانسور خود را تعمیر یا تعویض کنید.

12. آسیب دیدن بخش تخلیه دستگاه

تشت تخلیه به جمع آوری هر گونه میعانات کمک می کند، اما هنگامی که سرریز می شود، ممکن است تهویه هوا نیز آب نشت کند. تابه از آهن ساخته شده است که آن را مستعد زنگ زدگی می کند. وجود بخش های پوسیده همچنین ممکن است باعث شود سینی آب تهویه هوا دارای شکاف هایی باشد که باعث نشت میعانات از ظرف می شود. از آنجایی که سینی زهکشی به راحتی در دسترس نیست، باید با استفاده از تجهیزات تخصصی تهویه این مشکل را رفع کنید. در این صورت تماس با مرکز گارانتی یا نمایندگی توصیه می شود.

نشت آب اسپلیت

13. دمای بیرون خیلی سرد است

یکی دیگر از دلایل نشتی آب کولر گازی شما به دلیل کاهش دمای هوای بیرون است، معمولا در فصول بارانی این اتفاق رخ می دهد. این می تواند باعث یخ زدن برخی از قسمت های کولر گازی شود که منجر به تراکم می شود. زمان لازم برای خشک شدن آب نیز ممکن است در نتیجه افزایش یابد. در این صورت، تشت کندانسور می تواند پر از آب شود و در نهایت سرریز شود. برای جلوگیری از نشت آب کولر گازی در هوای سرد بارانی، سعی کنید قبل از استفاده شرایط داخلی منزل یا محل نصب دستگاه را گرم کنید.

خدمات تخصصی نمایندگی پاناسونیک: تعمیر شیر برقی اسپیلت

14. کویل های اواپراتور منجمد

کویل های یخ زده معمولا مقصر اصلی نشت آب کولر گازی شما هستند. پانل جلوی تهویه مطبوع خود را باز کنید و ببینید آیا لایه ای از یخ روی کویل های اواپراتور شما وجود دارد یا ایراد از بخش دیگری است. هنگامی که این مشکل بدون اصلاح ادامه یابد، می تواند منجر به آسیب بیشتر به کمپرسور تهویه مطبوع شود. کویل های یخ زده معمولا زمانی رخ می دهند که نشت مبرد وجود داشته باشد یا جریان هوا در سیم پیچ ها کاهش یابد.

15. تعمیر محل های مسدود

گاهی اوقات نشت آب به دلیل مسدود شدن لوله ها یا درزها رخ می دهد. در این صورت، لوله ها را با دقت باز کرده و مسدودی ها را برطرف کنید. با اجرای این روش ها، می توانید مشکل نشت آب کولر گازی پاناسونیک را حل کنید. همچنین، توصیه می شود که در صورت عدم توانایی در تعمیر، با تعمیرکار متخصص تماس بگیرید. از طرف دیگر در صورتی که دستگاه شما تحت گارانتی است، می توانید جهت رفع این مشکل به صورت رایگان با مرکز گارانتی کننده مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

7 + یازده =