اشتراک گذاری

آموزش رفع مشکل داغ شدن تلویزیون

یکی از مشکلاتی که ممکن است در تلویزیون ها مشاهده شود، داغ شدن تلویزیون است. گرم شدن و حرارت داشتن دستگاه های برقی و الکترونیکی تا حدی طبیعی است و این وسایل بعد از روشن شدن و استفاده از آنها کمی داغ می شوند. اما منظور از داغ کردن تلویزیون، افزایش غیر عادی دماست در حدی که این حرارت بالا می تواند برای دستگاه مشکل ساز شود. این داغی نشان می دهد که تلویزیون یک مشکل جدی دارد و در قطعات داخلی آن ایرادی به وجود آمده است.

مهمتر این که اگر این گرمای زیاد کنترل نشود و برای رفع آن اقدامی صورت نگیرد ممکن است به تلویزیون خسارت های سنگینی وارد شود و مجبور به تعویض قطعات گران قیمتی مانند برد یا ال سی دی شوید. اما دلیل این داغ شدن چیست و چطور می توان آن را برطرف کرد؟ در ادامه به بررسی دلایل مهم داغ شدن تلویزیون و کاری که باید برای رفع این مشکل انجام داد می پردازیم.

داغ کردن تلویزیون

دلایل اصلی داغ کردن تلویزیون چیست؟

در تلویزیون ها یک سری لامپ ها وجود دارد که بسته به مدل دستگاه از نوع فلورسنت، ال ای دی یا ال سی دی هستند. این لامپ ها عامل اصلی داغ شدن تلویزیون ها هستند. حتی گرمای نرمال تلویزیون هم به خاطر روشن شدن و کار کردن این لامپ هاست. اما می توان داغی غیر نرمال تلویزیون ها را به موارد زیر ربط داد:

در ادامه نحوه تاثیر این قطعات و مشکلات شان در داغ شدن بیش از حد تلویزیون ها را بررسی می کنیم.

داغ کردن تلویزیون به خاطر مشکلات بک لایت

اصلی ترین داغ شدن تلویزیون مشکلات بک لایت است. بک لایت در واقع همان منبع تامین کننده نور در تلویزیون است که در پنل تعبیه شده و نور مورد نیاز نمایشگر را تامین می کند. خرابی بک لایت در تلویزیون ها بسیار رایج است و معمولا یکی از اصلی ترین گزینه ها در تعمیر تلویزیون محسوب می شود. مواردی مانند استهلاک دستگاه، اتمام عمر مفید لامپ ها یا نوسانات برقی و … می تواند دلیل خرابی بک لایت شود.

در صورتی که داغ کردن تلویزیون به بک لایت ربط داشته باشد تنها راه حل برای رفع این مشکل تعمیر و تعویض بک لایت آسیب دیده است. در نظر داشته باشید که انجام این کار را حتما به یک مرکز تعمیراتی معتبر بسپارید، چرا که اصولی انجام ندادن آن یا استفاده از لامپ های تقلبی و بی کیفیت می تواند مجددا مشکلات دیگری را در تلویزیون به وجود بیاورد. برای مثال کیفیت تصاویر بسیار افت کرده یا نور صفحه کم می شود.

داغ شدن بیش از حد تلویزیون به دلیل خرابی منبع تغذیه

مورد مهم دیگری که می تواند دلیل داغ شدن تلویزیون ها باشد مشکلات منبع تغذیه است. منبع تغذیه معمولا به دنبال نوسانات برقی متعدد معمولا منبع تغذیه در تلویزیون ها دچار مشکل شده و خرابی آنها زیاد است. در ابتدا این منبع نمی تواند به درستی برق مورد نیاز دستگاه را تامین کند و در نهایت هم از کار می افتد.

به این ترتیب مشکلاتی در تلویزیون به وجود می آید که یکی از آنها داغ شدن غیر معمول دستگاه است. بنابراین باید با تعمیر و تعویض منبع تغذیه تلویزیون مشکل را برطرف کرد. برای جلوگیری از مشکلات جدی بهتر است همیشه از یک محافظ با کیفیت و اصلی برای تلویزیون استفاده کنید تا از تاثیر نوسانات جریان برق روی تلویزیون و قطعات آن جلوگیری نمایید.

مشکلات پنل دلیل داغ شدن تلویزیون

قطعه مهم بعدی که خرابی آن می تواند موجب داغ شدن تلویزیون شود، پنل است. این قطعه بسیار حساس و گران قیمت است و عواملی مانند نوسانات برقی، ضربه به صفحه نمایش، آب خوردگی به صفحه و … می تواند به پنل آسیب برساند. خراب شدن پنل مشکلات متعددی به دنبال دارد که یکی از آنها داغ کردن تلویزیون است.

برای رفع مشکل به وجود آمده در تلویزیون، باید پنل تعمیر شود. از آنجایی که در اکثر مواقع پنل قابل تعمیر نیست و باید آن را تعویض کرد، تعویض این قطعه بسیار گران و هزینه بر می شود. در نتیجه شاید گاهی کاربران خرید یک تلویزیون جدید را به تعمیر پنل تلویزیون ترجیح دهند.

جلوگیری از داغ شدن تلویزیون با تغییر تنظیمات دستگاه

یکی از گزینه هایی که برای رفع مشکل داغ شدن تلویزیون وجود دارد، تغییر تنظیمات آن است. با تغییر دادن یک سری تنظیمات در تلویزیون می توان کاری کرد که تا حد امکان تلویزیون زیاد داغ نشود. برای این منظور باید دکمه هوم روی ریموت را زده تا وارد بخش تنظیمات تلویزیون شوید. حالا گزینه Display را انتخاب کرده و روی گزینه picture بزنید. حالا picture mode را روی حالت استاندارد قرار دهید. از طرفی می توانید از همین مسیر نور صفحه را تنظیم کرده و با کم کردن میزان روشنایی صفحه از گرم شدن بیش از حد تلویزیون جلوگیری کنید.

روش های پیشگیری از داغ کردن تلویزیون

نگهداری از دستگاه و رعایت اصول استفاده صحیح از تلویزیون قطعا می تواند طول عمر مفید قطعات را افزایش داده و تا حد زیادی مانع بروز مشکلات و خرابی های جدی در تلویزیون شود. اگر می خواهید از گرم شدن بیش از حد تلویزیون جلوگیری کنید باید به نکات زیر در زمان استفاده از دستگاه توجه نمایید:

  • تلویزیون را در جایی قرار دهید که جریان هوا به خوبی در اطراف آن گردش داشته باشد و از همه مهمتر تلویزیون را در جایی که دمای آن زیاد است ( برای مثال کنار شوفاژ ) و گرمای زیادی به دستگاه می رسد قرار ندهید.
  • تلویزیون را برای مدت زمانی طولانی روشن نگه ندارید. سعی کنید بعد از چند ساعت روشن ماندن دستگاه کمی آن را خاموش کرده تا دمای قطعات کاهش یابد و تلویزیون خنک شود.
  • سعی کنید تلویزیون را هر از چندگاهی با یک پارچه تمیز، خشک و بدون پرز تمیز کرده تا گرد و غبار در منافذ آن جمع نشود. با جمع شدن گرد و غبار مسیر هوا مسدود شده و همین می تواند موجب داغ شدن تلویزیون شود.

در صورت رفع نکردن مشکل داغ شدن تلویزیون چه مشکلاتی ایجاد می شود؟

اگر مشکل داغی بیش از حد تلویزیون ها برطرف نشود مشکلات متعددی می تواند برای دستگاه به وجود بیاید. از جمله این مشکلات شامل موارد زیر می شود. لذا در صورت بروز مشکل هر چه سریع تر با نمایندگی تعمیر تلویزیون پاناسونیک تماس بگیرید.

  • خرابی ال سی دی یا سوختن پنل
  • خرابی مادربرد و خرابی قطعات روی آن
  • خرابی برد منطقی
  • خرابی آی سی های تصویر
  • به هم ریختن تصاویر و کم شدن نور صفحه
  • سیاه شدن نمایشگر
  • از کار افتادن کامل تلویزیون و روشن نشدن دستگاه

هر کدام از این موارد به نوبه خود مشکلات جدی تری را به وجود می آورند. برای مثال این که چرا صفحه تلویزیون سفید می شود را می توان به داغ شدن بیش از حد قطعاتی همچون برد منطقی مربوط دانست.