اشتراک گذاری

آموزش تمیز کردن فیلتر هوای کولرگازی

فیلتر هوای کولرگازی یکی از اجزای کلیدی در سیستم تهویه مطبوع است که نقش مهمی در حفظ کیفیت هوای داخلی و کارایی دستگاه ایفا می کند. نظافت و تمیز کردن منظم فیلترها به حفظ سلامتی ساکنین و کاهش هزینه های انرژی کمک می کند. در این مقاله، به ویژگی های خارج و نظافت فیلتر هوای کولرگازی می پردازیم و به صورت تخصصی روش های خارج کردن و تمیز کردن فیلتر هوای کولرگازی را مورد بررسی دقیق قرار می دهیم.

تمیز کردن فیلتر هوای کولر گازی

چرا باید فیلتر کولر گازی را تمیز کنیم؟

فیلترهای هوا مسئول جلوگیری از ورود گرد و غبار و آلودگی ها به داخل سیستم هستند. با گذشت زمان، این فیلترها می توانند مسدود شوند که این امر می تواند منجر به عوامل مختلفی شود. این عوامل عبارتند از:

  • کاهش قدرت هوای خروجی از دریچه ها
  • افزایش مصرف انرژی به دلیل کارکرد سخت تر دستگاه
  • احتمال بروز آلرژی های تنفسی به دلیل کاهش کیفیت تصفیه هوا
  • احتمال یخ زدگی پنل و چکه کردن آب از دستگاه

پیشنهاد سایت: باد گرم کولر گازی

چگونه فیلتر کولر گازی را تمیز کنیم؟

برای تمیز کردن فیلتر کولر گازی، نیاز به طی کردن مراحلی دارید. از این رو مراحل زیر را دنبال کنید:

1. خاموش کردن کولر گازی

قبل از شروع، دستگاه را خاموش کنید تا از ایمنی خود اطمینان حاصل کنید. قبل از تمیز کردن فیلترهای تهویه مطبوع، واحد داخلی کولر گازی خود را خاموش کنید. برای جلوگیری از حوادث ناخواسته، قبل از تمیز کردن کولر گازی را خاموش کنید. اگر سیستم تهویه مطبوع اسپلیت دارید، باید سوئیچ دیواری را خاموش کنید. هرگز نباید این کار را در حالی که برق روشن است انجام دهید.

2. دستورالعمل های کتابچه راهنمای خود را بخوانید

هنگام تمیز کردن منظم کولر گازی، حتما دفترچه راهنمای کاربر را مطالعه کنید. راهنمای کولر گازی خود را بررسی کنید تا نحوه برداشتن و تمیز کردن فیلتر هوا را ببینید. همیشه با دفترچه راهنمای کاربر همراه کولر گازی خود شروع کنید. در حال حاضر بسیاری از شرکت ها دانلود PDF کتابچه راهنمای خود را ارائه می دهند. برای رسیدن به فیلتر در سیستم تهویه مطبوع باید پانل جلویی را باز کنید. تا زمانی که در باز است، می توانید مقداری تمیز کاری انجام دهید. فقط مشبک فیلتر هوای برگشتی را باز کنید تا به فیلتر سیستم تهویه مطبوع کانالی دسترسی پیدا کنید.

3. باز کردن قاب خارجی پنل

قاب پنل را با دقت باز کنید تا به فیلترهای هوا دسترسی پیدا کنید.

4. خارج کردن فیلترهای هوا

فیلترها را به آرامی خارج کنید و مراقب باشید که گرد و خاک آن به داخل مجاری تنفسی شما نرود. فیلتر کولر گازی را از واحد داخلی خود خارج کنید. دسترسی به فیلترهای کولر گازی و برداشتن آن ها باید ساده باشد. هنگام برداشتن فیلترها دقت کنید که فشار زیادی به دستگاه وارد نکنید. به نحوه قرار گرفتن آن ها در فضا نیز توجه کنید. زمانی که زمان تعویض فیلترهای هوای کثیف با فیلترهای تمیز فرا می رسد، مفید خواهد بود.

5. فیلتر را از نظر گرد و غبار بررسی کنید

پس از جدا کردن فیلتر، باید آن را از نظر تجمع گرد و غبار بررسی کنید. توجه داشته باشید که برخی از دستگاه ها بیش از یک فیلتر دارند. اگر اینطور است، باید هر کدام را بررسی کنید. اگر گرد و غبار یا کثیفی زیادی وجود دارد، به تمیز کردن فیلترهای هوا ادامه دهید. در غیر این صورت فیلترها را دوباره داخل آن قرار دهید، کولر گازی را دوباره سرهم کنید و بعد از یک ماه دوباره آن را چک کنید. اگر فیلتر فعلی شما دارای علائم قابل مشاهده سایش و پارگی است، مانند سوراخ، پارگی یا گلوله سرسختی که خارج نمی شود، باید یک فیلتر هوای جدید نصب کنید.

تمیز کردن فیلتر هوای اسپلیت

6. تمیز کردن گرد و خاک فیلترها

از یک جارو برقی با برس نرم برای تمیز کردن گرد و خاک استفاده کنید. فیلتر تهویه مطبوع را با جاروبرقی یا برس نرم بشویید. فیلترهای هوای بیرون را تکان دهید یا پاک کنید. فیلتر هوا را با اتصال شلنگ جاروبرقی خود یا یک برس موی نرم بر روی فیلتر هوا بکشید تا تا حد امکان گرد و غبار و کثیفی برای دفع جمع شود. هر دریچه ای که هوا را آزاد می کند را در حالی که جاروبرقی خارج می کنید، تمیز کنید. هنگامی که آن را تمیز کردید، فیلتر را دوباره در آن قرار دهید، روی آن را بپوشانید و این نکته را درنظر داشته باشید تا یک ماه دیگر دوباره آن را بررسی کنید.

7. شستن فیلتر کولر گازی

فیلترها را با آب گرم و مواد شوینده یا صابون بشویید. فیلترهای واحد AC خود را با صابون ملایم و آب گرم بشویید. اگر دفترچه راهنمای کاربر شما اجازه می دهد، می توانید فیلترهای هوا را با گذاشتن یک ساعت در سینک پر از آب و سرکه سفید کاملا تمیز کنید. همچنین می‌ توانید فیلتر کولر گازی خود را در صورت کثیف شدن با آب گرم و مواد شوینده ملایم یا صابون تمیز کنید. سپس فیلتر هوا را با آب تمیز بشویید تا باقیمانده آن از بین برود.

این مقاله را از دست ندهید: صدا دادن کولر گازی

8. خشک کردن فیلترهای هوا

قبل از قرار دادن مجدد آن ها در دستگاه و پس از شستشو، اجازه دهید فیلترها کاملا خشک شوند. اجازه دهید فیلتر هوای تمیز کولر گازی شما کاملا خشک شود. آخرین چیزی که می خواهید فیلتر هوای مرطوب است. بنابراین، پس از شستشوی کامل فیلتر کولر گازی، اجازه دهید حدود 30 دقیقه در هوا خشک شود. این به جلوگیری از مشکلات قالب کمک خواهد کرد. قبل از تعویض در واحد تهویه مطبوع، از خشک شدن کامل آن ها اطمینان حاصل کنید و اجازه دهید در آفتاب خشک شوند. پس از تعویض فیلتر و پوشش، تاریخ تمیز کردن را ثبت کرده و نشانه برای یادآوری  تمیز کردن یا تعویض فیلتر طبق دستورالعمل سازنده تنظیم کنید.

نکات مهم در تمیز کردن فیلتر  هوای کولر گازی

  • همیشه قبل از شروع کار، دستگاه را خاموش کنید.
  • مراقب باشید که فیلترها را به درستی و بدون آسیب دیدگی در جای خود قرار دهید.
  • تمیز کردن فیلترها را به صورت دوره ای انجام دهید تا از کارایی بالای کولرگازی اطمینان حاصل شود.
  • در صورت وجود پارگی یا آسیب دیدگی در فیلترها، آن ها را تعویض کنید.
  • نظافت فیلتر کولر گازی کار ساده ای است که تنها چند دقیقه طول می کشد اما در دراز مدت باعث صرفه جویی در هزینه های مربوط به تعمیر و سرویس دوره ای کولر گازی می شود. با انجام این کار، می توانید از خنکی داخل منزل در تابستان ها لذت ببرید و همزمان به سلامتی خود و خانواده تان کمک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

سه + 16 =