اشتراک گذاری

تعمیر بک لایت تلویزیون پاناسونیک

برای تعمیر بک لایت تلویزیون پاناسونیک به شکل تخصصی و حرفه ای می توانید از نمایندگی پاناسونیک در مرکز سخت افزار ایران کمک بگیرید. بک لایت به عنوان تامین کننده نور پنل، نقش اساسی در شکل گیری و نمایش تصویر دارد. خرابی این قطعه مشکلاتی را در نمایش تصاویر و عملکرد کلی تلویزیون ایجاد می کند که در ادامه بیشتر آنها را بررسی می کنیم.

در پایان این مقاله شما می دانید که چه موقع و با مشاهده کدام علائم باید اقدام به تعمیر بک لایت تلویزیون پاناسونیک کنید. البته نکات ارائه شده در مورد تعمیر بک لایت تلویزیون های دیگر برندها هم کاربرد دارند. با توجه به ساختار این قطعه و حساسیت های باز و بسته کردن آن، بهتر است تعمیر بک لایت تلویزیون Panasonic را به تکنسین های تعمیر تلویزیون در نمایندگی پاناسونیک مرکز سخت افزار ایران محول کنید.

تعمیر بک لایت تلویزیون پاناسونیک

علائم خرابی بک لایت تلویزیون

چشمک زدن تصویر تلویزیون

اگر تلویزیون شما مدام چشمک می زند، ممکن است بک لایت آن آسیب دیده باشد. البته چشمک زدن تلویزیون دلایل دیگری هم دارد. اما قطعا یکی از دلایل اصلی آن، بروز مشکل در بک لایت است. در برخی از تلویزیون ها، دو سری لامپ بک لایت وجود دارد که خرابی یکی از این سری ها روی مین برد تاثیر می گذارد. برد اصلی در این شرایط، فرمان خاموش شدن بک لایت را صادر می کند. اگرچه گاهی تنها با تعویض همان یک سری مشکل برطرف می شود، اما روش مطمئن تر برای تعمیر بک لایت تلویزیون پاناسونیک و دیگر برندها در این شرایط، تعویض هردو سری به صورت کامل است.

سیاه شدن تصویر تلویزیون

یکی دیگر از علائم خرابی بک لایت در تلویزیون های ال ای دی و ال سی دی، سیاه شدن تصویر است. به ویژه اگر در این حالت صدا به شکل عادی پخش می شود، مطمئن باشید که بک لایت آسیب دیده است. در این شرایط تلویزیون را از برق بکشید. به این ترتیب از اتصال کوتاه بک لایت و سوختن برد پاور جلوگیری می شود. بهتر است از دستگاه استفاده نکرده و تعمیر بک لایت تلویزیون پاناسونیک را در اولویت قرار دهید.

تعمیر بک لایت تلویزیون LCD پاناسونیک

با توجه به ساختار تلویزیون های LCD، تعمیر بک لایت در این سری از دستگاه‌ها ممکن است نیاز به دستکاری قطعاتی چون لامپهای فلورسنت (که تعداد آنها بین 10 تا 18 عدد متغیر است)، مدارات و قطعات تامین کننده ولتاژ داشته باشد. کارشناسان تعمیر بک لایت تلویزیون پاناسونیک –در تلویزیون های ال سی دی- ممکن است اقدام به تعویض لامپ های خراب و نیمه خراب و یا تعمیر برد بک لایت تلویزیون ال سی دی نمایند. بروز خرابی در این بخش‌ها معمولاً به دلیل چوک های افزایش ولتاژ و قطعات درایور این چوک ها و همچنین مدارات پروتکتور اتفاق می‌افتد.

خرابی لامپ های فلورسنت تلویزیون ال سی دی عموما با تغییر رنگ و یا شکستگی آنها همراه است. در هر دو این حالت‌ها، افزایش میزان جریان مصرفی مدار، باعث فعال شدن مدارات محافظ بخش بک لایت شده و در نهایت منجر به قطع شدن نور زمینه تصویر و قطع شدن تصویر تلویزیون می‌گردد. کاربران تلویزیون های Panasonic می‌توانند جهت دریافت خدمات مرتبط با تعمیر بک لایت تلویزیون پاناسونیک به نمایندگی تعمیرات تلویزیون پاناسونیک مراجعه نمایند.

تعمیر بک لایت تلویزیون LED پاناسونیک

قطعاتی که در تلویزیون های ال ای دی به عنوان لامپ شناخته می شوند در واقع دیودهای نورانی هستند که به دو صورت اتصال کوتاه (short) و قطع شدن (open) امکان خراب شدن آنها وجود دارد. در صورت اتصالی کوتاه یک لامپ، این لامپ روشن نخواهد شد اما همچنان جریان در مدار برقرار باقی می ماند. در این شرایط سایر لامپ ها روشن می شوند و محدوده لامپ خرابی که خاموش مانده است، در تصویر تلویزیون به صورت تاریکی دیده می‌شود. در صورتی که لامپ قطع شده و روشن نشود، جریان کلی مدار و یا بخشی از مدار که به صورت سری بسته شده است، قطع می‌شود و باعث می شود که جریان کلی لامپ های بک لایت و یا حداقل بخشی از مدار قطع شود.

این قطعی نیز در نهایت خود را به صورت قطعی تصویر و یا تاریکی بخشی از آن نشان خواهد داد. در تعمیر بک لایت تلویزیون پاناسونیک ، در صورت خرابی لامپ ها، در وهله نخست بخش ماژور و صفحات پولاریزه برداشته می‌شوند و سپس لامپهای معیوب شناسایی و جایگزین می‌شوند. بد نیست بدانید که اکثریت قریب به اتفاق نمایندگی های تعمیرات تلویزیون به دلیل نازک بودن صفحات ماژور و امکان شکسته شدن آنها، از تعمیر این بخش صرف‌نظر کرده و اقدام به تعویض آنها می‌کنند.

هزینه تعمیر بک لایت تلویزیون پاناسونیک

معمولا ترمیم بک لایت، جزو مراحل پر هزینه در تعمیرات تلویزیون نیست. با این حال برای برآورد دقیق تر هزینه ترمیم و تعویض این قطعه باید آن را به طور کامل عیب یابی کرد. اگر بک لایت قابل ترمیم باشد، می توان اجزای آسیب دیده آن را با هزینه مناسب، تعویض کرد. اما در صورتی که امکان تعمیر بک لایت تلویزیون پاناسونیک وجود نداشته باشد، باید آن را به طور کامل تعویض کرد. بک لایت جزئی از پنل بوده و نمونه اورجینال آن گران است. بنابراین هزینه تعویض بک لایت تلویزیون پاناسونیک یا هر برند دیگری هم نسبتا بالاست.

نحوه تعمیر بک لایت تلویزیون پاناسونیک

روش رایج برای تعمیر بک لایت تلویزیون، روش اصلاحی است. یعنی مشکلات بک لایت شناسایی شده و اصلاح گردند. در این روش، ولت آمپر ورودی اصلاح می شود تا مشکلات ناشی از خرابی بک لایت هم برطرف شوند. همکاران ما برای تعمیر بک لایت تلویزیون panasonic، دستگاه را باز می کنند تا به لامپ ها و دیگر اجزای بک لایت دسترسی داشته باشند. پس از آن، بک لایت را تست کرده و متناسب با نتیجه تست بک لایت، تصمیم به ترمیم یا تعویض این قطعه می گیرند. معمولا توان ال ای دی و ولت و آمپر ورودی اصلاح شده و هماهنگی آن به سطح تعادل می رسد.

کدام لامپ‌ها در تعمیر بک لایت تلویزیون پاناسونیک تعویض می‌شوند؟

یکی از پرسش‌های پرتکرار مطرح شده از سوی مراجعان به مرکز تعمیرات تلویزیون پاناسونیک آن است که در تعمیر بک لایت تلویزیون چه لامپ هایی تعویض می‌شوند و تعداد این لامپ های تعویض شده چقدر است؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که تعویض یا عدم تعویض یک لامپ تا حد زیادی منوط به کارکرد کلی دستگاه و میزان استهلاک قطعات آن، علی الخصوص لامپ های سالم بک لایت دارد. اکثر تلویزیون هایی که دچار اشکال در بخش بک لایت می‌گردند، دچار افزایش ولتاژ راه‌انداز هستند.

با اِعمال اصلاح در این بخش، یعنی در بخش ولتاژ راه‌انداز و کاهش آن، در صورتی که سایر لامپ ها از سلامت نسبی برخوردار باشند، نیازی به تعویض تمامی لامپ ها در بخش بک لایت وجود نخواهد داشت. به طور کلی تشخیص این مسئله پس از بررسی تلویزیون و میزان خرابی پیش آمده در آن مشخص می‌گردد.

فیلم آموزش تعویض بک لایت تلویزیون پاناسونیک

رایج‌ترین بک لایت های بکاررفته در تلویزیون های امروزی شامل دو نوع LCD و LED هستند. وجه اشتراک هر دو این بک لایت ها تولید کردن نور لازم برای دیده شدن تصویر است. تولید این نور در تلویزیون های LCD  توسط لامپ های فلورسنت انجام می‌شود. این لامپ ها که معمولا به اندازه یک مداد ضخامت دارند، در پشت صفحه نمایش تلویزیون و در 12 تا 20 ردیف قرار گرفته‌اند. در تلویزیون های LED بجای این لامپ های فلورسنت، از لامپ های LED استفاده شده است. با توجه به کارکردی که بک لایت ها دارند، بدیهی است که بروز اشکال در این بخش، منجر به خرابی تصویر تلویزیون و نیز قطعی آن گردد. در فیلم آموزش تعویض بک لایت تلویزیون پاناسونیک با نحوه انجام این کار آشنا خواهید شد.

باکیفیت‌ترین تلویزیون ها در نمایندگی تلویزیون پاناسونیک

نمایندگی تلویزیون پاناسونیک ارائه‌دهندۀ تخصصی‌ترین سرویس‌های فروش، تعمیر و تعویض قطعات انواع تلویزیون پاناسونیک به متقاضیان است. متقاضیان هر یک از سرویس‌های مذکور می‌توانند به نمایندگی رسمی تلویزیون پاناسونیک مراجعه کرده و پس از حضور در بخش مربوطه، خدمات مورد نیاز خود را دریافت نمایند. برخی از خدمات ارائه شده توسط کارشناسان نمایندگی مجاز تلویزیون پاناسونیک عبارت است از:

دریافت مشاوره‌های تخصصی و عمومی در ارتباط با هر یک از تلویزیون‌های پاناسونیک، تعمیر تلویزیون پاناسونیک (تعمیر تلویزیون‌های LED، LCD، OLED، QLED، پلاسما و …)، تعویض قطعات معیوب تلویزیون‌های پاناسونیک، تعمیر پنل تلویزیون، تعمیر بک لایت تلویزیون پاناسونیک ، عیب‌یابی تلویزیون و برآورد هزینه تعمیر، تعمیر در محل تلویزیون پاناسونیک و  … . نمایندگی تلویزیون پاناسونیک با تکیه بر مهندسان باسابقه و متعهد خود، از معدود شرکت‌های حال حاضر کشور است که در زمینه ارائه‌ی خدمات مرتبط با تعمیر و فروش تلویزیون پاناسونیک و تجهیزات مرتبط با آن مشغول به کار است و سرویس های متنوعی را در هر دو زمینه به متقاضیان عرضه می‌دارد.