اشتراک گذاری

دلایل مشکل خاموش روشن شدن تلویزیون پاناسونیک

به طور کلی دلایل زیادی در رابطه با مشکل روشن خاموش شدن تلویزیون پاناسونیک وجود دارد. از جمله این دلایل می توان به مشکل در منبع تغذیه دستگاه، مشکلات در برد مادر یا مین برد دستگاه، مشکل در نمایشگر دستگاه، مشکلات مربوط به قطعات داخلی دستگاه، برخورد با نویز یا اختلالات الکترومغناطیسی اشاره نمود. در ادامه به بررسی این دلایل می پردازیم و به صورت دقیق تری آن ها را مورد بررسی قرار می دهیم.

خاموش روشن شدن تلویزیون

بررسی دلایل مشکل خاموش روشن شدن تلویزیون پاناسونیک

 1. مشکل در منبع تغذیه (Power Supply): ممکن است منبع تغذیه تلویزیون دچار مشکل شود که باعث خاموش روشن شدن تلویزیون می‌ شود.
 2. مشکلات در برد مادر (Mainboard): خرابی‌ ها یا نقص‌ ها در برد مادر یا مین برد تلویزوین پاناسونیک می ‌توانند باعث مشکل در روشن خاموش شدن تلویزیون گردند.
 3. مشکل در نمایشگر (Display): خرابی یا نقص در نمایشگر ممکن است تأثیر مستقیمی بر روشن خاموش شدن تلویزیون داشته باشد.
 4. مشکل در منابع خارجی: اگر دستگاه‌ ها یا وسایل جانبی به تلویزیون متصل شده باشند، مشکلات در آن ها ممکن است تأثیر منفی بر روشن خاموش شدن داشته باشند.
 5. برخورد با نویز یا اختلالات الکترومغناطیسی: نویز های الکتریکی یا اختلالات الکترومغناطیسی می‌ توانند عملکرد تلویزیون را تحت تأثیر قرار دهند.

رفع مشکل روشن خاموش شدن تلویزیون پاناسونیک

1. بررسی منبع تغذیه

تلویزیون را به یک پریز متفاوت وصل کنید. یکی از نکات ضروری و مهم این است که دستگاه شما به طور کامل و ایمن به پریز وصل شود. اگر پاناسونیک شما به خودی خود خاموش می شود، حتی اگر تلویزیون شما محکم به برق وصل باشد، ممکن است بخواهید از یک پریز دیگر استفاده کنید. هنگامی که تلویزیون خود را به یک پریز دیگر تغییر می دهید، مهم است که تلویزیون را با خیال راحت و با دقت از یک مکان به مکان دیگر تغییر دهید. مطمئن شوید که هنگام تعویض پریز تلویزیون، سیم تلویزیون را بردارید. همچنین، قبل از انتقال مطمئن شوید که تمام سیم‌ های خارجی از تلویزیون جدا شده باشند. اطمینان حاصل کنید که کابل برق به درستی به پریز متصل شده است و تغذیه برق درستی دارد. سعی کنید که از یک پریز دیگر نیز تست کنید.

2. تست با منابع خارجی

اگر دستگاه ‌های جانبی به تلویزیون متصل هستند، آن ها را جدا کرده و تست کنید. ممکن است این دستگاه ‌ها باعث مشکلات در تلویزیون شوند.

درمورد مشکلات تلویزیون اطلاعات بیشتری کسب کنید: رفع مشکلات قطع و وصل شدن تصویر تلویزیون

3. شناسایی نرم افزار های در حال اجرا

هنگامی که برای اولین بار تلویزیون پاناسونیک را خریداری می کنید،  بلافاصله می خواهید برنامه های سرگرم کننده را در تلویزیون خود دانلود کنند. اما وقتی برنامه ‌ها برای یک بازه زمانی ثابت اجرا می‌ شوند، اجرای برنامه ‌ها می‌ تواند باعث ایجاد مشکل داخلی در عملکرد تلویزیون شما شود. ابتدا می توانید برنامه یا برنامه های تلویزیون خود را ببندید. مراحل ذکر شده در زیر می توانند برای هر تلویزیون مبتنی بر اندروید کار کنند. برای بستن برنامه های خود در تلویزیون، باید:

 • روی کنترل از راه دور، دکمه هوم را فشار دهید.
 • در صفحه اصلی، نماد برنامه ها را انتخاب کنید یا دکمه صفحه اصلی را فشار داده و نگه دارید تا لیست برنامه های نصب شده باز شود.
 • فلش های چپ، راست، بالا یا پایین را فشار دهید تا برنامه هایی را که می خواهید انتخاب کنید.
 • دکمه Enter را در برنامه انتخاب شده فشار داده و نگه دارید.
 • هنگامی که گزینه Force Close ظاهر شد، Force Close را انتخاب کنید.
 • اگر چندین برنامه به طور همزمان اجرا می شوند، همه برنامه های در حال اجرا را به اجبار ببندید.

4. کش برنامه ها را پاک کنید

یکی دیگر از روش های رفع مشکل روشن خاموش شدن تلویزیون پاناسونیک پاک کردن کش برنامه ها است. پشتیبان‌گیری حافظه پنهان ممکن است دلیل خاموش شدن خودکار تلویزیون شما نیز باشد. کش جایی است که دستگاه فایل ‌های برنامه ‌هایی را که در تلویزیون هوشمند خود باز کرده‌اید ذخیره می‌ کند. این فایل ها یا هر داده دیگری به طور موقت در حافظه پنهان شما نگهداری می شوند. حافظه پنهان از داده ها برای کمک به عملکرد بهتر برنامه استفاده می کند. 

با این حال، بسیاری از فایل ها در حافظه کش شما ذخیره می شوند و می توانند فضا را اشغال کنند. بنابراین، اگر می ‌خواهید از ویژگی‌ های تلویزیون خود لذت ببرید، پاک کردن حافظه پنهان برای تلویزیون شما ضروری است. برای پاک کردن کش خود در پاناسونیک، باید اقداماتی را انجام دهید. برای انجام این اقدام طبق مراحل زیر پیش بروید:

 • ابتدا به صفحه اصلی تلویزیون پاناسونیک بروید.
 • با استفاده از کنترل از راه دور، به منو بروید.
 • به دنبال تنظیمات یا برنامه ها بگردید و برای باز کردن ضربه بزنید.
 • برای مشاهده همه برنامه های خود، تب All را انتخاب کنید.
 • روی برنامه ای که می خواهید کش را پاک کنید کلیک کنید.
 • سپس گزینه clear cache را انتخاب کنید.
 • این فرآیند را برای همه برنامه های در حال اجرا دیگر تکرار کنید. هنگامی که حافظه پنهان خود را در برنامه های تلویزیون پاناسونیک خود پاک کردید، تلویزیون را خاموش و دوباره روشن کنید. هنگامی که تلویزیون دوباره روشن شد، سعی کنید یک برنامه را در تلویزیون تماشا کنید تا مطمئن شوید که تلویزیون روشن می ماند.

5. بررسی برد مادر

اگر مشکل ادامه دارد، برد مادر تلویزیون را بررسی کنید و خرابی‌ ها یا نقص‌ ها را تشخیص دهید. در صورت لزوم، تعمیر یا تعویض برد مادر را در نظر بگیرید.

6. سافت ریست کردن تلویزیون

 • ابتدا تلویزیون خود را از پریز جدا کنید.
 • بعد از اینکه تلویزیون از برق جدا شد، دکمه پاور تلویزیون را به مدت 30 ثانیه نگه دارید.
 • پس از 30 ثانیه، ادامه دهید و سیم تلویزیون را دوباره به پریز وصل کنید و تلویزیون را دوباره روشن کنید.
 • پس از روشن کردن مجدد تلویزیون، تماشای برنامه قبلی خود را از سر بگیرید. اگر بعد از مدت کوتاهی تلویزیون بلافاصله خاموش نشد، مشکل را حل کرده اید. اگر پس از انجام این روش مشکل همچنان ادامه دارد، به سراغ روش های جایگزین بعدی بروید.

7. سافت ریست کردن تلویزیون نوع دوم

تلویزیون را بعد از 60 ثانیه از برق بکشید و وصل کنید. برای این مرحله، قبل از روشن کردن مجدد دستگاه، 60 ثانیه صبر خواهید کرد. اما برای این روش نیازی به استفاده از دکمه پاور نیست. پس از جدا کردن سریع تلویزیون از برق، 60 ثانیه صبر کنید و تلویزیون را دوباره به پریز وصل کنید. پس از 60 ثانیه انتظار، سیم تلویزیون را دوباره به پریز وصل کنید و تلویزیون را دوباره روشن کنید. این بازنشانی سریع باید به تلویزیون اجازه دهد تا به درستی کار کند. اگر کار نکرد، سعی کنید تلویزیون را با استفاده از کنترل از راه دور راه اندازی مجدد کنید.

8. تلویزیون خود را راه اندازی مجدد کنید

تلویزیون خود را با ریموت راه اندازی مجدد کنید. راه اندازی مجدد تلویزیون با کنترل از راه دور یک فرآیند بسیار آسان است. اگر تلویزیون خود را پس از خاموش شدن خودکار دوباره روشن کرده اید، می توانید این کار را با خاموش کردن تلویزیون خود با استفاده از دکمه پاور روی کنترل از راه دور انجام دهید. پس از خاموش کردن تلویزیون به مدت تقریبی 2 تا 3 دقیقه، از ریموت کنترل برای روشن کردن مجدد تلویزیون خود استفاده کنید. خاموش نگه داشتن تلويزيون براي چند دقيقه باعث کاهش جريان الکتريکي در تلويزيون مي شود. اگر تلویزیون شما به طور مداوم کار می کند، این ممکن است یک گزینه عالی باشد.

9. برخورد با نویز

مطمئن شوید که تلویزیون از نویزهای الکتریکی و اختلالات الکترومغناطیسی در محیط‌ های اطراف تحت تأثیر قرار نمی ‌گیرد.

10. تلویزیون خود را به تنظیمات کارخانه بازنشانی کنید

تنظیم مجدد کارخانه به تلویزیون شما شروع جدیدی می دهد. قبل از انجام بازنشانی به تنظیمات کارخانه، ضروری است که هر داده یا اطلاعاتی را که ممکن است پس از تنظیم مجدد پاک شوند را در نظر بگیرید. اگر تلویزیون پاناسونیک دارید که برنامه های آن دانلود شده است، پس از بازنشانی کارخانه، ممکن است مجبور شوید آن برنامه ها را دوباره نصب کنید. بدون تردید، در اینجا چند راه وجود دارد که می توانید پاناسونیک خود را به تنظیمات کارخانه بازنشانی کنید. برای بازنشانی به تنظیمات کارخانه پاناسونیک نیاز به انجام مراحلی است. این مراحل عبارت اند از:

 • اگر تلویزیون خاموش است دوباره تلویزیون خود را روشن کنید.
 • از طریق ورود به بخش تنظیمات، گزینه Setup را انتخاب کنید، سپس OK کنید.
 • در ادامه گزینه System را انتخاب کنید، سپس OK را انتخاب کنید.
 • سپس گزینه Factory Default را انتخاب کنید و OK را انتخاب کنید.
 • برای انتخاب گزینه Yes و OK، فلش های راست و چپ را فشار دهید. پس از بازنشانی سیستم عامل دستگاه، سعی کنید مجددا دستگاه خود را کانال یابی کنید و این مورد را بررسی کنید که دستگاه شما روشن می ماند یا همچنان مشکل روشن خاموش شدن تلویزیون پاناسونیک وجود دارد.
خاموش و روشن شدن خود به خود تلویزیون

بازنشانی کارخانه تلویزیون پاناسونیک بدون کنترل از راه دور

همچنین برای بازنشانی کارخانه تلویزیون پاناسونیک بدون کنترل از راه دور، می توانید اقدام زیر را نیز انجام دهید:

 • ابتدا آداپتور برق متناوب تلویزیون را از پریز برق جدا کنید.
 • همزمان دکمه کاهش صدا و پاور روی سخت افزار تلویزیون را فشار داده و نگه دارید.
 • در حالی که دکمه های پاور را نگه داشته اید، سیم برق را دوباره به پریز وصل کنید.
 • دکمه های مورد نظر را نگه دارید تا زمانی که تلویزیون صفحه را نشان دهد.
 • از آنجا، با استفاده از دکمه ‌های روشن و خاموش تلویزیون خود حرکت کنید و آنچه را که می ‌خواهید حذف کنید و آنچه را که می‌خواهید نگه دارید انتخاب کنید. پس از استفاده از یکی از روش ‌های بازنشانی تلویزیون به تنظیمات بازنشانی کارخانه برمی گردد و ایراد پیش آمده رفع خواهد شد.

این مطلب کاربردی را بخوانید: دسترسی به منوی مخفی تلویزیون پاناسونیک

11. حذف برنامه ها ، راه اندازی مجدد ، نصب برنامه ها

اگر روش های نامبرده قبلی ایراد را رفع نکرد، این روش ممکن است زمان‌ بر باشد. اگر چه این روش ممکن است مدتی طول بکشد، اما ممکن است تلویزیون پاناسونیک شما فوراً فعال شود.

 • ابتدا باید برنامه ها را از دستگاه پاناسونیک خود حذف کنید.
 • در صفحه اصلی تلویزیون، به تنظیمات بروید
 • در قسمت «دستگاه»، Apps را انتخاب کنید.
 • در زیر برنامه های دانلود شده، برنامه ای را که می خواهید حذف کنید انتخاب کنید.
 • در نهایت گزینه Uninstall را انتخاب کرده و OK کنید.
 • این کار را برای همه برنامه های تلویزیون خود تکرار کنید.
 • بعد از اینکه همه برنامه ها را با موفقیت حذف کردید، تلویزیون را راه اندازی مجدد کنید.
 • برای راه اندازی مجدد، می توانید تلویزیون را با استفاده از کنترل از راه دور خاموش کنید یا از طریق دکمه روشن و خاموش روی تلویزیون استفاده کنید یا تلویزیون را از پریز جدا کنید.
 • تلویزیون را برای حدود 2-3 دقیقه خاموش بگذارید.
 • پس از گذشت 2-3 دقیقه، تلویزیون را دوباره روشن کنید.
 • اگر تلویزیون از پریز جدا شده است، سیم تلویزیون را دوباره به پریز وصل کنید و تلویزیون را دوباره روشن کنید.
 • پس از روشن شدن مجدد تلویزیون، همه برنامه های خود را دوباره نصب کنید.
 • پس از نصب مجدد همه برنامه ها، سعی کنید برنامه ای را در تلویزیون تماشا کنید تا ببینید آیا سیستم برای تمام مدت روشن می ماند یا مشکل روشن خاموش شدن تلویزیون پاناسونیک همچنان وجود دارد.

12. جلوگیری از رسیدن گرمای بیش از حد به تلویزیون

از آنجایی که محتمل ترین مشکل این است که تلویزیون بیش از حد گرم شده است، تمیز نگه داشتن دریچه ها و عاری از گرد و غبار، حذف موانع جریان هوا در اطراف تلویزیون (هیچ چیزی نباید جریان هوا را به تهویه مسدود کند) و دستگاه را از منابع دور نگه دارید. اگر هیچ یک از این پروتکل ها در نظر گرفته نشود، تلویزیون شما بیش از حد گرم می شود. که ممکن است علت خاموش شدن خود به خود تلویزیون باشد. اگر تلویزیون پاناسونیک به دلیل داغ شدن بیش از حد سیستم شما به خودی خود خاموش می شود، بهترین کاری که می توانید انجام دهید این است که صبر کنید تا تلویزیون شما خنک شود و کمی استراحت کنید. 

در حالی که ممکن است درک این موضوع پیچیده باشد. معمولاً می توانید با نگاه کردن به دریچه های هوا در پشت تلویزیون این مورد را بررسی کنید. اگر دریچه ‌ها خیلی داغ به نظر می ‌رسند، فضای کافی برای کار کردن ندارند، یا پر از گرد و غبار هستند، به احتمال زیاد تلویزیون پاناسونیک شما بیش از حد گرم شده است. بنابراین، بهترین گزینه شما این است که تلویزیون خود را برای مدتی خاموش کنید تا سیستم خنک شود.

13. بررسی کابل و اتصالات تلویزیون

برای ایمنی شما و همچنین برای عملکرد تلویزیون، بررسی اتصالات کابل شل یا ضعیف بسیار ضروری است. اگر تلویزیون پاناسونیک شما به خودی خود خاموش می شود، ممکن است در یکی از اتصالات شما و همچنین کابل هایی که شل شده باشند یا به درستی وصل نشده باشند، کمبودی وجود دارد. اگر کابل ‌ها شل شده‌ اند، سیم ‌ها را از پریز جدا کرده و دوباره محکم وصل کنید. حتما اتصال دیوار و همچنین سیم های متصل به تلویزیون را بررسی کنید. 

هنگامی که کابل ها را دوباره به تلویزیون و همچنین اتصال دیوار (در صورت وجود) وصل کردید، اگر تلویزیون شما قبلاً خاموش است، تلویزیون را دوباره روشن کنید و سعی کنید چیزی را تماشا کنید. اگر بعد از اتصال محکم همه کابل‌ ها و سیم ‌ها، تلویزیون تمام مدت روشن بماند، مشکل حل می ‌شود. با این حال، اگر مشکل ادامه داشت، ممکن است بخواهید به کابل HDMI خود نگاهی بیندازید. بیایید آن جایگزین را برای نصب مجدد اتصال HDMI خود بررسی کنیم.

این مقاله را از دست ندهید: راهکارهای رفع لکه سیاه روی تلویزیون

14. HDMI را دوباره نصب کنید

گاهی اوقات، کابل ‌های HDMI یا اتصال شما ممکن است باعث اتصال کوتاه شوند، اگر آن را کنترل نکنید ممکن است باعث بوجود آمدن مشکل روشن خاموش شدن تلویزیون پاناسونیک شود. این امر می تواند نمایشگر شما را از عملکرد صحیح منع کند و همچنین دلیل خاموش شدن تلویزیون شما به خودی خود باشد. اگر تلویزیون پاناسونیک شما به طور خودکار خاموش می ‌شود، اگر کابل‌ های HDMI به درگاه ‌های HDMI وصل شده‌ اند، کابل‌ های HDMI را خارج کرده و دوباره نصب کنید. هنگام جدا کردن کابل‌ های HDMI، به یاد داشته باشید که به‌ جای جدا کردن سریع کابل‌ ها از پورت‌ ها، آن ‌ها را به آرامی تکان دهید. این بیشتر ضرر خواهد داشت. پس از نصب مجدد کابل های HDMI، سعی کنید تماشای تلویزیون خود را از سر بگیرید تا مطمئن شوید که دوباره خاموش نمی شود.

دلیل خاموش و روشن شدن تلویزیون پاناسونیک

15. HDMI را جایگزین کنید

اگر پس از برداشتن کابل ‌های HDMI و نصب مجدد آن‌ ها هنوز پیشرفتی حاصل نشد، کابل ‌ها را از نظر خرابی بررسی کنید. نه تنها کابل همچنان باعث ایجاد مشکلاتی برای تلویزیون شما می شود، بلکه این یک وضعیت خطرناک است. اگر متوجه شدید که مشکل از کابل HDMI شماست، بهترین گزینه تعویض کابل HDMI است.

16. بروزرسانی سیستم عامل تلویزیون

درست مانند هر دستگاه با کیفیت دیگری، بروزرسانی‌ ها بخش مهمی از عملکرد و ویژگی ‌های دستگاه هستند. اگر با مشکل خاموش شدن پاناسونیک خود به خودی خود مواجه هستید، ممکن است تلویزیون شما قدیمی باشد. بیشتر افراد با دانش فنی این روش را ابتدا بالاتر از سایر گزینه ها دنبال می کنند. در اینجا نحوه به روز رسانی سیستم عامل خود در تلویزیون پاناسونیک آمده است. ابتدا باید آپدیت را دانلود کنید. برای دانلود آپدیت، مراحل زیر را دنبال کنید:

 • قبل از بروزرسانی تلویزیون، باید به درایو USB دسترسی داشته باشید. USB برای انتقال بروزرسانی دانلود شده از کامپیوتر یا لپ تاپ شما به حافظه USB استفاده می ‌شود و سپس بروزرسانی از حافظه به تلویزیون شما تغییر می ‌کند.
 • سپس USB را در پورت USB رایانه خود قرار دهید.
 • یک مرورگر وب سازگار باز کنید و به صفحه دانلود محصولات پاناسونیک بروید.
 • تلویزیون های LCD را در منوی دسته بندی محصولات انتخاب کنید، سپس شماره مدل تلویزیون خود را انتخاب کنید. در منوی نوع دانلود روی Firmware کلیک کنید، سپس روی Search کلیک کنید.
 • روی سیستم عامل مدل تلویزیون خود کلیک کنید، سپس روی OK و Save کلیک کنید.
 • پس از پایان دانلود فایل سیستم عامل، دوبار کلیک کنید، سپس بر روی Extract کلیک کنید. مکان USB خود را به عنوان محل استخراج انتخاب کنید.
 • پس از دانلود فایل، با کلیک کردن بر روی نماد Safely Remove Hardware و سینی سیستم، USB را از رایانه خود خارج کرده و USB را بردارید. اکنون زمان آن رسیده است که سیستم عامل را روی تلویزیون خود نصب کنید.

برای نصب سیستم عامل باید اقدامات زیر را انجام دهید:

 1. ابتدا USB را در درگاه USB کنار تلویزیون خود قرار دهید.
 2. تلویزیون را روشن کنید.
 3. برای بررسی USB، OK را فشار دهید. نوار وضعیت پیشرفت به روز رسانی سیستم عامل را نشان می دهد.
 4. دکمه OK را فشار دهید.
 5. گزینه Yes را انتخاب کرده و سپس OK را فشار دهید.
 6. پس از فشار دادن OK، صفحه زیر نشان می دهد که بروزرسانی پس از نهایی شدن پیشرفت کامل شده است.
 7. هنگامی که بروزرسانی کامل شد، گزینه Enter را فشار دهید، سپس USB را از تلویزیون خود خارج کنید.

17. بررسی دستگاه از طریق روش های سخت افزاری

جایگزین ‌های بعدی موجود، روش‌ هایی هستند که در صورت استفاده از سایر روش‌ ها و عدم موفقیت انجام می ‌شوند. این به احتمال زیاد به این معنی است که تلویزیون شما دچار خرابی شده است.

18. پاک کردن فضای ذخیره سازی

برای آزاد کردن فضای ذخیره سازی در دستگاه خود، مراحل ذکر شده برای پاک کردن فایل های حافظه پنهان از تلویزیون را دنبال کنید. اما، به جای انتخاب گزینه پاک کردن کش، گزینه حذف داده ها را خواهید داشت. اگر پاک کردن حافظه پنهان به آزاد کردن فضای ذخیره ‌سازی بیشتر کمک نکرد، ممکن است مجبور شوید برخی از برنامه ‌ها یا داده‌ ها را در تلویزیون خود حذف کنید، پس از حذف برنامه ‌هایی که دیگر هدفی ندارند، تلویزیون خود را خاموش و دوباره روشن کنید. دوباره روشن است، سعی کنید چیزی را تماشا کنید تا ببینید آیا صفحه نمایش روشن می ماند یا ایراد روشن خاموش شدن تلویزیون پاناسونیک همچنان وجود دارد. اگر نمایشگر روشن بماند، مشکل از فضای ذخیره‌ سازی شما است. حتماً مراقب فایل ‌هایی باشید که روی تلویزیون شما نصب شده‌ اند، زیرا ممکن است علت خاموش شدن مشکوک سیستم شما باشند.

19. دریافت مشاوره از مرکز گارانتی کننده یا نمایندگی تعمیرات مجاز

اگر اقدامات فوق به حل مشکل نیافتند، بهتر است جهت رفع این مشکل از طریق مرکز گارانتی کننده یا نمایندگی تعمیرات تلویزیون پاناسونیک اطلاعات لازم را کسب نمایید و در نهایت خدمات مورد نظر را دریافت نمایید.

نکات مهم درمورد خاموش و روشن شدن تلویزیون پاناسونیک

 • افراد غیر متخصص باید از تعمیرات خودداری کرده و به تعمیرکاران متخصص مراجعه کنند.
 • اگر تلویزیون هنوز تحت گارانتی است، با شرکت تولید کننده یا خدمات پس از فروش تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

یک × دو =