اشتراک گذاری

علت های بوی بد کولر گازی

در این مقاله یکی از آزاردهنده ترین مشکلات کولر گازی یعنی بوی بد و دلایل آن را بررسی می کنیم. بوی بد کولر گازی طیف وسیعی از دلایل را شامل می شوند که شناسایی و برطرف کردن آنها کار چندان سختی نیست. درواقع تا وقتی که دلیل بوی بد کولر گازی مشخص نشود، عملا نمی توان کار مفیدی برای از بین بردن آن انجام داد. بسیاری از کاربران وقتی با چنین مشکلی مواجه می شوند، تصور می کنند کولرشان خراب شده و باید هزینه زیادی بابت تعمیر آن پرداخت کنند.

اما معمولا نیازی به صرف چنین هزینه هایی نیست و بوی بد کولر گازی با چند اقدام ساده از بین می رود. البته اگر پای خرابی کمپرسور یا تمام شدن شارژ و … در میان باشد باید خودتان را برای هزینه های بالاتر هم آماده کنید. اگر با راهکارهایی که در ادامه مطرح می شوند موفق به برطرف کردن بوی کولر گازی نشدید، تیم تعمیرات کولر گازی پاناسونیک در مرکز سخت افزار ایران، خدمات لازم را به شما ارائه می دهند.

بوی بد کولر گازی

دلایل بوی بد کولر گازی پاناسونیک

وجود قارچ و کپک در کویل ها و فیلتر های کولر، دلیل اصلی انتشار بوی نامطبوع از این دستگاه است. گاهی هم ممکن است حشرات یا حیوانات وارد پنل بیرونی شده و آنجا بمیرند. این مساله بوی بسیار بدی را تولید کرده و موقع کار کولر در محیط پخش می کند. در بسیاری از موارد، کویل ها آلوده هستند و کولر به این دلیل بویی نامطبوع را منتشر می کند. اگر لوله کندانس کولر شما به هر دلیلی کثیف شود، بوی ناخوشایندی از دستگاه حس خواهد شد. آلودگی فیلترها و تشت تخلیه هم عامل دیگری است که در عیب یابی بوی بد کولر گازی بررسی می شود.

بیشتر بخوانید: پریدن فیوز کولرگازی و داکت اسپیلت

راه حل های رفع بوی نامطبوع کولر گازی

چک کردن فضای داخلی کولر

هنگام ایجاد بوی بد کولر گازی، پیش از هر کاری فضای داخلی دستگاه را چک کنید. مثلا با استفاده از یک چراغ قوه، داخل پنل بیرونی نگاه کنید. اگر لاشه حیواناتی مثل مار، موش، گربه یا پرندگان و یا گیاهان فاسد و قارچ در پنل دیدید، آنها را بیرون بیاورید. البته این اتفاق بیشتر در مناطق گرمسیر می افتد و احتمال آن بسیار پایین است. اگر کولر گازی شما از نوع پنجره ای است، دستگاه را از کنار پنجره برداشته و روی زمین بگذارید. پنل ها و چفت ها را باز کرده و با دقت داخل آنها را بررسی کنید. سپس هرگونه ضایعات یا مواد اضافی را پاک کنید.

پاکسازی واحد تهویه

برای برطرف کردن بوی بد کولر گازی، بد نیست که واحد تهویه را نیز چک کرده و در صورت نیاز آن را تمیز نمایید. با استفاده از دستکش آلودگی های واحد تهویه را خارج سازید. بعد از انجام این کار، از پاک کننده‌ کفی برای پاک کردن کویل ‌ها استفاده کنید. حتما بگذارید کف ۱۰ الی ۱۵ دقیقه روی کویلها بماند تا هرگونه چربی، کثافت و دوده را تجزیه کند. شستن کامل لوله ها و واحد تهویه را نیز فراموش نکنید.

تمیز کردن لوله کندانس

تمیز کردن لوله کندانس هم به رفع بوی بد کولر گازی کمک می کند. برای این کار لوله را با آب داغ یا سرکه سفید تمیز کنید. دقت کنید که برای تمیز شدن قارچ ها و آلودگی ها باید آب و مواد پاک کننده با فشار وارد لوله شوند.

تمیز کردن تشت تخلیه

اگر مهارت کافی دارید، تشت یا سینی تخلیه کولر گازی تان را بردارید و با استفاده از آب داغ و صابون آن را به طور کامل تمیز کنید. استفاده از محلول سفیدکننده‌ رقیق یا سرکه مقطر سفید هم در این کار به شما کمک می کند. پس از خشک شدن تشت آن را مجددا در محل قبلی اش نصب کنید.

بیشتر بخوانید: علت صدای کولرگازی چیست؟

تعویض فیلترهای کولر گازی

بهترین و مطمئن ترین راه برای رفع بوی بد کولر گازی، تعویض فیلترهاست. البته اگر تصور می کنید که امکان استفاده مجدد از فیلترها وجود دارد، آنها را با محلول سفید کننده‌ رقیق با نسبت های ۱ به ۱۰ آب  و سفید کننده بشویید. به این ترتیب قارچ ها و کپک های موجود در فیلترها برطرف خواهند شد و بوی بد نیز از بین خواهد رفت. در غیر این صورت، از تکنسین های مجرب تعمیر کولر گازی برای تعویض فیلترها کمک بگیرید.