اشتراک گذاری

علت صدای کولرگازی چیست؟

در این مقاله، دلایل صدای کولر گازی را به صورت کامل بررسی می کنیم. یکی از مشکلاتی که منحصر به یک برند خاص نبوده و باعث کلافگی کاربران می شود. عوامل مختلفی باعث صدا دادن کولر گازی می شوند. ممکن است قطعات ایراد داشته و یا به درستی نصب نشده باشند. در مجموع صدای کولر گازی می تواند یک مشکل حاد باشد که تعمیر آن بسیار پر هزینه است؛ یا این که ناشی از شل شدن یک قطعه بوده و به راحتی برطرف شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد دلایل بروز این مشکل و روش های برطرف کردن آن، ادامه مقاله به شما کمک می کند. تیم تعمیرات کولر گازی نمایندگی پاناسونیک در مرکز سخت افزار ایران هم برای ارائه خدمات تخصصی تر در خدمت شما هستند تا ضمن عیب یابی دقیق و تخصصی، منشأ صدای کولر را پیدا کرده و آن را از بین ببرند.

دلایل صدای کولرگازی

بررسی دلایل صدای کولر گازی

در بخش اول اشاره کردیم که عوامل مختلفی ممکن است باعث ایجاد صداهای غیر عادی در کولر گازی شوند. مثلا ممکن است کمپرسور به درستی کار نکرده و یا حتی آسیب دیده باشد. گاهی فن آسیب دیده و صدای کولر ناشی از کارکرد نادرست این قطعه است. البته گاهی هم خوش شانس تر هستید و هیچ یک از قطعات کولر شما آسیب ندیده اند. تراز نبودن، باز بودن پنل و لق بودن پایه های کندانسور هم دیگر مواردی هستند که می توان آنها را به عنوان دلایل صدای کولر گازی در نظر گرفت.

البته از خرابی پنل داخلی، خرابی بوشن، تاب داشتن شفت موتور پروانه داخلی، محکم نبستن پیچ های قاب پنل در هنگام تعمیرات، معیوب بودن موتور بلوور، آلودگی بلوور و خارج شدن این قطعه از حالت بالانس، شکستگی در پایه ها و پره های بلوور، تعبیه نا مناسب بلوور بعد از سرویس یا تعمیر کولر گازی و مواردی از این دست هم نباید غافل شد.

بیشتر بخوانید: علت پریدن فیوز کولر گازی و داکت اسپلیت

آسیب دیدگی کندانسور یکی از مهم ترین دلایل صدای کولر گازی 

وقتی کولر گازی صدا می دهد، باید اول کندانسور را بررسی کرد. کندانسور یا پنل خارجی، همان بخش از کولرهای دوتکه است که در محیط بیرونی ساختمان، بالکن یا پشت بام نصب می شود. ممکن است اشیاء خارجی در آن گیر کرده و یا پرندگان در  کندانسور لانه ساخته باشند.

در این صورت صدای کولر گازی چندان غیر عادی نبوده و باید منتظر آن باشید. از طرفی، اگر این بخش آسیبی ببیند، کولر گازی در هنگام کار سر و صدا خواهد کرد. چنانچه کولر گازی شما صدا داد و این حالت تکرار شد، به سرعت دستگاه را خاموش کنید و از برق بکشید. سپس با استفاده از چراغ قوه، کندانسور را بررسی کرده و در صورت وجود شئ خارجی، آن را بیرون بیاورید.

تراز نبودن کولر گازی

افرادی که عملیات نصب کولر گازی را انجام می دهند، به خوبی می دانند که تراز کردن این دستگاه تا چه اندازه بر عملکرد هرچه بهتر آن تاثیر می گذارد. اگر کولر تراز نباشد، قطعات و اجزای داخلی آن به مرور زمان آسیب می بینند و باید صدای کولر گازی پاناسونیک را تحمل کنید. برای جلوگیری از بروز چنین مشکلاتی، توصیه می کنیم نصب کولر گازی خود را به افرادی بسپارید که تجربه و مهارت کافی در این زمینه دارند.

لق بودن پایه های کندانسور

اگر پایه های کندانسور به هر دلیلی لق شده باشند، در حین کار صداهایی در کولر گازی ایجاد می شود. آچارکشی و یا تعویض پایه ها می تواند در این شرایط کارگشا بوده و مشکل را برطرف کند.

بیشتر بخوانید: تعمیر شیر برقی کولر گازی پاناسونیک

شکستن فن یکی از دلایل صدای کولر گازی 

خرابی یا شکستگی فن، مشکلات زیادی را در عملکرد کولر گازی و اسپلیت ایجاد می کند که یکی از آنها صدا دادن دستگاه است. اگر فن یا پره های آن بشکنند، قطعا دستگاه در حین کار صداهایی دارد که غیر عادی به نظر می رسند. با تعمیر و تعویض فن، مشکل حل می شود؛ با این شرط که ترمیم یا تعویض این قطعه توسط تکنسین های مجرب تعمیر کولر گازی انجام شود. در غیر این صورت صدای کولر گازی Panasonic از بین نرفته و چه بسا بیشتر هم می شود.

باز بودن قاب جلویی

گاهی اوقات صدای کولر گازی یک دلیل ساده دارد و آن هم باز بودن قاب جلویی دستگاه است. اگر این درب باز باشد، صداهایی شبیه به تق تق از دستگاه به گوش می رسد.  با بررسی و اصلاح وضعیت این بخش می توان مشکل صدای کولر گازی را بدون هزینه برطرف کرد.