اشتراک گذاری

آموزش تعویض لاستیک درب یخچال پاناسونیک

شاید تا به امروز فکر نمی‌کردید که لاستیک درب یخچال اینقدر مهم باشد اما می‌توان گفت که یکی از مهم‌ترین قطعات یخچال که از فاسد شدن مواد غذایی و خراب شدن کمپرسور آن جلوگیری می‌کند، لاستیک درب یخچال است. البته به لاستیک درب یخچال، نوار درب یخچال هم می‌گویند. درواقع نوار یا لاستیک درب یخچال از وارد شدن هوای گرم به داخل یخچال و خارج شدن هوای سرد از آن جلوگیری می‌کند. به همین دلیل اگر قسمتی از آن پاره شود یا اینکه فرسوده شود، هوای گرم محیط خارج از یخچال وارد آن می‌شود و هوای خنک داخل یخچال از آن خارج می‌شود. همین مسئله موجب می‌شود کمپرسور بیشتر از قبل کار کند که این مشکل در طولانی‌مدت موجب خراب شدن کمپرسور یخچال می‌شود. از طرفی موجب می‌شود که مواد غذایی داخل یخچال فاسد شوند.

در این صورت چاره‌ای جزء تعویض لاستیک درب یخچال وجود ندارد. با دنبال کردن این مطلب که درخصوص آموزش تعویض لاستیک درب یخچال پاناسونیک است به راحتی می‌توانید لاستیک درب یخچال را خودتان عوض کنید. پس اگر دوست دارید خودتان لاستیک درب یخچالتان را عوض کنید، ادامه این مطلب را از دست ندهید.

آموزش تعویض لاستیک درب یخچال پاناسونیک

علائم خرابی لاستیک درب یخچال

قبل از اینکه به سراغ آموزش تعویض لاستیک درب یخچال پاناسونیک برویم، لازم است شما را هم با علائم خرابی لاستیک درب یخچال آشنا کنیم تا بدانید در چه صورت باید آن را تعویض کنید و هم اینکه شما را با انواع حالات قرارگیری لاستیک بر روی درب یخچال آشنا کنیم تا زمان تعویض آن به مشکل نخورید.

مهم‌ترین نشانه خرابی لاستیک درب یخچال، کار کردن بی‌وقفه کمپرسور یخچال است. همانطور که اشاره کردیم وقتی که لاستیک یخچال پاره یا فرسوده شده باشد، هوای خنک داخل یخچال از آن خارج شده و هوای گرم محیط بیرون از یخچال، وارد آن می‌شود که در این صورت کمپرسور مجبور است بیشتر کار کند و فشار زیادی را متحمل شود. دومین نشانه، بسته نشدن درب یخچال است که نشان می‌دهد، لاستیک درب آن شل شده یا پاره و فرسوده شده است. برای اطمینان از خراب شدن لاستیک درب یخچال می‌توانید یک برگ کاغذ را در میان درب یخچال و لاستیک آن قرار دهید و درب یخچال را ببندید. سپس همانطور که درب یخچال بسته است، تلاش کنید کاغذ را بیرون بکشید. اگر توانستید به راحتی کاغذ را از میان درب یخچال و لاستیک آن بیرون بکشید به این معناست که زمان تعویض لاستیک درب یخچال رسیده است.

حالت‌های قرارگیری لاستیک بر روی درب یخچال

مورد دیگری که باید قبل از آموزش تعویض لاستیک درب یخچال پاناسونیک به آن اشاره کنیم، انواع حالت‌های قرارگیری لاستیک بر روی درب یخچال است که به دو شکل می‌باشد. در اکثر یخچال‌ها لاستیک به بدنه محکم پیچ می‌شود و در برخی دیگر از یخچال‌ها لاستیک بدون پیچ بر روی بدنه پرس شده یا چسبانده می‌شود. لاستیک درب یخچال در ابعاد مختلف از 70 سانتی‌متر گرفته تا 90، 120، 140، 160 و 180 سانتی‌متر موجود می‌باشد. از این‌رو باید متناسب با مدل یخچال خود، لاستیک درب آن را خریداری کنید.

مراحل آموزش تعویض لاستیک درب یخچال پاناسونیک

  • در اولین مرحله از آموزش تعویض لاستیک درب یخچال پاناسونیک به شما پیشنهاد می‌کنیم که برای جلوگیری از هدررفتن انرژی و واردشدن فشار به کمپرسور یخچال، این دستگاه را برق بکشید.

  • همانطور که اشاره کردیم لاستیک درب یخچال به دو حالت بر روی درب آن قرار داده می‌شود اما از آن‌جایی که در اکثر یخچال‌ها، لاستیک به بدنه یخچال پیچ شده است، تصمیم داریم باز کردن لاستیک درب یخچال را در این حالت به شما آموزش دهیم. ابتدا باید لاستیک درب یخچال را به سمت بالا بکشید تا بتوانید جای پیچ‌های درب یخچال که در زیر لاستیک آن قرار دارد را ببینید. حالا پیچ‌ها را با کمک پیچ‌گوشتی چهارسو تا حدی که از جای خود بیرون نیایند، شل کنید.

  • بعد از شل کردن پیچ‌های درب یخچال، می‌توانید لاستیک درب یخچال را بردارید.

  • بعد از اینکه لاستیک درب یخچال را جدا کردید، تمامی بخش‌های آن را با دقت بررسی کنید. اگر هیچ آثاری از پارگی در آن ندیدید یعنی اینکه نیازی به تعویض آن نیست. در این صورت می‌توانید لاستیک درب یخچال را با آب و صابون کاملا تمیز کنید و آن را با یک حوله خشک کنید. علاوه‌بر این برای جلوگیری از ترک خوردن لاستیک درب یخچال آن را با وازلین یا گریس چرب کنید. اما اگر آثاری از پارگی در لاستیک درب یخچال خود دیدید، باید به دنبال خرید یک لاستیک نو برای آن باشید. فراموش نکنید که برای خرید لاستیک درب یخچال باید مدل یخچال فریزر خود را درنظر بگیرید.

  • بعد از اینکه لاستیک درب یخچال را تمیز کردید و آن را روغن‌کاری کردید یا اینکه یک لاستیک جدید خریدید، وقت آن است که لاستیک را در جای خود مانند اولش قرار دهید و پیچ‌های درب یخچال را سفت کنید. توجه داشته باشید که نباید پیچ‌ها را بیش از حد محکم کنید چراکه این کار به لاستیک صدمه وارد می‌کند.