اشتراک گذاری
  • خانه
  • مقالات
  • علت و راهکارهای رفع مشکل کار نکردن پورت HDMI در تلویزیون

علت و راهکارهای رفع مشکل کار نکردن پورت HDMI در تلویزیون

کار نکردن پورت HDMI تلویزیون ، مسئله ای است که بعضا ایجاد شده و مانع از اتصال دستگاه هایی همچون لپ تاپ، کنسول بازی و … به تلویزیون می شود. اچ دی ام آی، یک استاندارد کاربردی است که صدا و تصویر را به صورت هم زمان، بین دستگاه های دیجیتال منتقل می کند. تقریبا همه تلویزیون های جدید از این پورت پشتیبانی می کنند تا اتصال دستگاه به تجهیزات جانبی، راحت تر و سریع تر انجام شود.

گاهی به دلایلی که در ادامه معرفی می کنیم، پورت اچ دی ام آی تلویزیون کار نمی کند. در این شرایط، می توان با راهکارهایی، مشکل را عیب یابی کرده و برطرف نمود. در ادامه مقاله ضمن بررسی دلایل کار نکردن پورت HDMI تلویزیون، روش های رفع این مشکل را به شما معرفی می کنیم. برای دریافت خدمات تخصصی تر در این زمینه هم می توانید از تکنسین های مجرب تعمیر تلویزیون در نمایندگی پاناسونیک مرکز سخت افزار ایران کمک بگیرید.

کار نکردن پورت HDMI تلویزیون

دلایل کار نکردن پورت HDMI تلویزیون

برای این که دقیق تر بدانید چرا خروجی HDMI تلویزیون کار نمی کند، باید با نحوه عملکرد این بخش آشنا باشید. برای این که کابل اچ دی ام آی، تصویر و صدا را بین دستگاه های مختلف منتقل کند، دستگاه های متصل باید اصطلاحا “مجوز” داشته باشند. این مجوز، امکان برقراری ارتباط از طریق استاندارد معروف به HDCP را فراهم میسازد.

این عملیات برای شناسایی و برقراری ارتباط با رسانه ها و دستگاه ها “هندشیک HDMI” یا “دست تکانی” نامیده می شود. حالا اگر این فرایند به درستی انجام نشود، دستگاه های دیگر، رمزگذاری HDCP تعبیه شده در سیگنال HDMI را شناسایی نمی کنند. در نتیجه، صدا و تصویر دریافت نشده و چنین به نظر می رسد که پورت اچ دی ام آی کار نمی کند. البته عوامل دیگری همچون آلودگی یا شکستگی پورت هم باعث کار نکردن پورت HDMI تلویزیون می شوند.

بیشتر بخوانید: چرا تلویزیون به وای فای وصل نمی شود؟

راهکارهای از کار افتادن پورت HDMI تلویزیون

بررسی کابل HDMI

 یکی از روش های موثر برای رفع مشکل کار نکردن پورت HDMI تلویزیون، بررسی و تعویض کابل است. کابل را بررسی کرده و در صورتی که آسیب دیدگی یا پارگی در آن وجود دارد، آن را تعویض نمایید. همچنین باید مطمئن شوید که تنظیمات تلویزیون برای برقراری اتصال کابل hdmi ایرادی ندارد. برای این منظور، مسیر Settings > Display Entries > HDMI connection را طی کنید.

معکوس سازی اتصال تلویزیون

معکوس سازی اتصال هم روش دیگری برای حل مشکل کار نکردن پورت HDMI تلویزیون است. در این روش به جای روشن کردن تلویزیون، اول دستگاه های جانبی (لپ تاپ، کنسول بازی و …) را روشن کرده و اول، اتصالات مربوط به آنها را انجام دهید. دقت کنید که پیش از فعال سازی تلویزیون، باید پورت hdmi آن را وصل کنید.

انتخاب ورودی دیگر برای اچ دی ام آی

برای عیب یابی و رفع مشکل کار نکردن اچ دی ام آی تلویزیون پاناسونیک یا هر برند دیگری، با ریموت کنترل، به ورودی دیگری از تلویزیون رفته و وضعیت دریافت سیگنال را به نسبت ورودی hdmi بررسی کنید. اگر اتصال انجام نشد، دکمه Source  را بزنید و پورت دیگری را برای وصل کردن دستگاه خود انتخاب کنید.

تنظیمات رزولوشن دستگاه های جانبی

گاهی کار نکردن پورت HDMI تلویزیون، مربوط به رزولوشن تصویر در دستگاه های جانبی است. در این شرایط باید وارد منوی تنظیمات رزولوشن تلویزیون خود شده و مطمئن شوید که این بخش، روی AUTO تنظیم شده است.

بیشتر بخوانید: علت باز نشدن فلش در تلویزیون چیست؟

آپدیت سیستم عامل تلوزیون و ریست آن

چنانچه از تلویزیون های هوشمند پاناسونیک استفاده می کنید، سیستم عامل آن را بررسی کنید. این روش که با رفع برخی مشکلات سخت افزاری و نرم افزاری همراه بوده، به احتمال زیاد، مشکل کار نکردن پورت HDMI را نیز برطرف می کند.