اشتراک گذاری

تعمیر شیر برقی کولر گازی پاناسونیک

تعمیر شیر برقی کولر گازی پاناسونیک یک اقدام ترمیمی برای مدل هایی است که به صورت دوفاز کار می کنند. در واقع شیر برقی یکی از قطعات کولرهای دوکاره است که فاز گرمایشی و سرمایشی دارند. این قطعه که با عنوان شیر چهارطرفه هم شناخته می شود، حالت گرمایش را در کولرها و اسپلیت های دوکاره فعال می کند. اگر این قطعه درست کار نکند، چرخه کار دستگاه در زمستان برعکس نمی شود و به جای هوای گرم، باد سرد تولید می کند.

در این صورت باید هرچه زودتر شیر الکتریکی را تعمیر یا تعویض کرد تا مشکل برطرف شود. در ادامه با جزئیات بیشتری راجع به روند تعمیر شیر برقی کولر گازی پاناسونیک آشنا می شوید. راهنمای تعمیر شیر چهارطرفه کولر گازی پاناسونیک برای دستگاه های سایر برندها هم کاربردی است. اگر متوجه خرابی این قطعه شدید، کارشناسان تعمیر کولر گازی پاناسونیک در مرکز سخت افزار ایران برای عیب یابی و ترمیم تخصصی آن در خدمت شما هستند.

شیر برقی کولر گازی پاناسونیک

نحوه تعمیر شیر برقی کولر گازی پاناسونیک

شیر برقی یا شیر معکوس کننده، در کولرهای دوکاره تعبیه شده است تا جریان مبرد را در پمپ حرارتی تغییر دهد. نکته ای که در مورد این قطعه اهمیت دارد این است که به دلیل ساختار ویژه اش، عملا نمی توان آن را تعمیر کرد. درواقع تعمیر شیر برقی کولر گازی پاناسونیک و دیگر برندها امکان پذیر نیست و باید شیر چهارطرفه را با یک نمونه جدید جایگزین کرد. بدنه، ورودی و خروجی سیال، سیم پیچ، قاب سیم پیچ، اتصال سیم ها، میله فلزی، فنر و دریچه خروجی، اجزای تشکیل دهنده شیر برقی هستند که قابل تعمیر نبوده و تنها می توان کل قطعه را با یک نمونه جدید جایگزین کرد. آیا با نحوه نصب کولرگازی آشنا هستید؟ اگر پاسخ شما خیر است، حتما مقاله ذکر شده را مطالعه کنید.


نحوه عملکرد شیر چهارطرفه در کولر گازی

پیش از اقدام به تعمیر شیر برقی کولر گازی Panasonic بد نیست با ماهیت عملکردی این قطعه آشنا شوید. شیر چهار راهه یا همان شیر برقی، دارای یک بوبین است که با فرمان گرفتن از سیستم کنترل کولرگازی، مسیر عبور گاز خروجی از کمپرسور را تغییر می دهد. وقتی حالت گرمایش کولر گازی فعال می شود، گاز گرم خروجی از کمپرسور به سمت یونیت داخلی (اواپراتور) هدایت می شود. با تعویض جهت شارژ جریان مبرد، چرخه تبرید پمپ حرارتی از سرمایش به گرمایش یا بالعکس تغییر می ‌کند. در صورت خرابی شیر چهارطرفه، عملیات گرمایش به درستی انجام نمی شود و علت هم این است که جهت شارژ جریان مبرد تغییر نکرده است.


دلایل خرابی شیر برقی کولر گازی و اسپلیت

عواملی همچون تراز نبودن کولر، استفاده از ولتاژ نامناسب، شکستن لولاها یا اهرمها، سایش اهرم بندی و لولاها، باز نشدن کشوی شیر برقی، قطع و وصل شدن مکرر شیر چهارطرفه و جریان برق نامناسب و غیر استاندارد، موجب خرابی شیر چهارطرفه کولرگازی و اسپلیت می شوند. در این شرایط باید با تعمیر شیر برقی کولر گازی پاناسونیک یا تعویض این قطعه، مشکل را برطرف کرد تا چرخه گرمایش به حالت عادی بازگردد.


تست شیر برقی کولر گازی panasonic

پیش از تعمیر شیر برقی کولر گازی panasonic، تکنسین این قطعه را تست می کند تا از خرابی آن مطمئن شود. فشار قرائت‌ شده توسط گیج در قسمت مکش کمپرسور کولر گازی، نشان می دهد که شیر چهارطرفه واقعا آسیب دیده یا به درستی کار می کند. در ادامه روند تست شیر برقی کولر گازی پاناسونیک، اگر فشار در این بخش افزایش پیدا کرده و فشار قرائت ‌شده در قسمت دهش کمپرسور کاهش یابد اما آمپر دستگاه دچار کاهش شود، احتمال خرابی این قطعه قوت می گیرد.

اما خود شما هم می توانید شیر برقی را تست کنید. دستتان را روی لوله های چهارگانه بگذارید و وضعیت سیکل را از حالت تابستانی به حالت زمستانی تغییر دهید. اگر لوله‌ ها از حالت سرد به گرم و از حالت گرم به سرد تبدیل نشدند، باید به فکر تعمیر شیر برقی کولر گازی پاناسونیک و یا حتی تعویض این بخش باشید.


تعویض شیربرقی کولر گازی پاناسونیک

تعمیر شیر چهارطرفه کولر گازی پاناسونیک و سایر برندها تقریبا غیر ممکن است. برای تعویض باید این قطعه با حرارت از دستگاه جدا شود. اگر این مرحله تعویض شیر برقی کولر گازی پاناسونیک به اشتباه انجام شود، احتمال آسیب دیدگی اتصالات وجود دارد. پس از این که شیر معکوس کننده معیوب جدا شد و از دستگاه بیرون آمد، شیر برقی جدید جایگزین آن شده و اتصالات مجددا بسته می شود. البته این کار نیاز به مهارت و استفاده از ابزار ویژه دارد و حتما باید توسط تعمیرکاران مجرب و ماهر انجام شود.