اشتراک گذاری

نحوه تمیز کردن تلویزیون

تمیز کردن تلویزیون اهمیت بسیار زیادی داشته و باید به شکل درست انجام شود. استفاده از مواد غیر استاندارد یا روش های اشتباه، به تلویزیون و اجزای آن آسیب می زند. از طرفی، جمع شدن گرد و خاک و آلودگی روی نمایشگر یا بخش های پشتی تلویزیون می تواند منشأ مشکلات متعددی در عملکرد آن باشد. بنابراین ضروری است که هرچند وقت یکبار، بخش های مختلف تلویزیون، از بدنه گرفته تا قطعات داخلی آن را پاکسازی کنید. در ادامه، نحوه تمیز کردن تلویزیون را به شما آموزش می دهیم. اگر مهارت کافی برای پاکسازی اجزای داخلی این دستگاه را ندارید، می توانید از تیم تعمیرات تلویزیون در نمایندگی پاناسونیک مرکز سخت افزار ایران کمک بگیرید.

تمیز کردن تلویزیون

مراحل تمیز کردن تلویزیون

برای تمیز کردن تلویزیون باید به ترتیب مشخصی عمل کنید. توصیه می شود اول نمایشگر را آماده کنید تا هنگام پاکسازی، مشکلی ایجاد نشود. تلویزیون را خاموش کرده و دوشاخه را از برق بکشید. بسیار مهم است به اندازه کافی صبر کنید تا صفحه نمایش کاملا خنک شود. پس از آن باید بدون لمس کردن صفحه، گرد و خاک روی آن را پاک کنید. برای این کار می توانید از اسپری هوای فشرده استفاده کنید.

سپس با یک دستمال میکروفایبر خشک و تمیز، نمایشگر را تمیز کنید. تحت هیچ شرایطی از دستمال کاغذی، حوله کاغذی آشپزخانه، دستمال ‌های چند منظوره و به ‌طور کلی هر چیزی به جز دستمال میکروفایبر برای این منظور استفاده نکنید. دستمال را با چند قطره آب مقطر مرطوب کنید و به آرامی آن را روی سطح نمایشگر بکشید. برای تمیز کردن تلویزیون، آب را روی نمایشگر اسپری نکنید؛ این کار به پنل تلویزیون آسیب می رساند.  

خدمات تخصصی نمایندگی پاناسونیک: تعمیر پنل تلویزیون

نکات مهم تمیز کردن تلویزیون پاناسونیک

همانطور که در ابتدای مطلب اشاره کردیم، مراحل تمیز کردن تلویزیون باید کاملا درست و با احتیاط انجام شوند. توجه به چند نکته، به شما کمک می کند که این کار را در نهایت درستی انجام داده و آسیبی به تلویزیون نزنید. یکی از اقداماتی که به هیچ عنوان نباید در طول این فرایند انجام دهید، اسپری کردن محلول تمیز کننده به صورت مستقیم روی سطح صفحه نمایش است. در بخش قبلی هم اشاره کردیم که اسپری کردن مایعات روی پنل، به شدت به این قطعه آسیب وارد می کند.

همچنین برای پاکسازی تلویزیون، نباید از الکل یا محلول ‌های آمونیاکی استفاده کنید؛ صفحات ال سی دی و ال ای دی در برابر مواد شیمیایی مقاومت ندارند و شوینده های غیر استاندارد، به شدت به آنها آسیب می رسانند. بهتر است تا حد امکان، برای تمیز کردن صفحه تلویزیون، به ویژه در مدل های پلاسما از دستمال کاغذی و پارچه های زبر استفاده نکنید؛ بهترین گزینه، دستمال میکروفایبر است.

تمیز کردن پشت تلویزیون

روش درست تمیز کردن شیشه تلویزیون پلاسما

اگر از تلویزیون های پلاسما پاناسونیک استفاده می کنید، باید بدانید که نمایشگر این مدل ها به شکلی متفاوت طراحی شده است. به همین دلیل هم حساسیت صفحه تلویزیون پلاسما بیشتر از دیگر مدل هاست و برای تمیز کردن آن باید دقت بیشتری به خرج دهید. برای تمیز کردن تلویزیون پلاسما هم باید اول آن را خاموش کرده و از برق جدا کنید. بعد با یک پارچۀ خشک و بدون کُرک، سطح نمایشگر را گردگیری کنید.

هرگز از پاک ‌کننده‌ های خراش ‌دهنده یا دستمال کاغذی استفاده نکنید، چون ممکن است باعث ایجاد خط و خش روی نمایشگر شوند.  درست مانند ال سی دی و ال ای دی، روی پلاسما هم نباید مایع اسپری کنید. در صورت استفاده از محلول پاک کننده، آن را روی دستمال اسپری کرده و دستمال را روی سطح نمایشگر بکشید. سپس مجددا صفحه نمایش را با یک دستمال خشک، تمیز کنید تا رطوبتی روی آن باقی نماند.

نحوه تمیز کردن پشت تلویزیون

پشت تلویزیون به دلیل وجود شیار، پورت های ورودی و خروجی و تهویه هوای گرم تلویزیون، محل تجمع گرد و غبار است. به همین دلیل هم باید به موقع تمیز شود. در غیر این صورت نفوذ گرد و غبار کارکرد تلویزیون را با مشکل روبرو می کند. 

  • برای تمیز کردن پشت تلویزیون ابتدا یک دستمال خشک و تمیز بردارید و تا جایی که می توانید گرد و غبار را از آن پاک کنید. 
  • اگر شیارها و زوایایی وجود دارد که با دستمال به آن دسترسی ندارید، از بورس های نرم استفاده کنید. موهای بورس می تواند این بخش ها را به سادگی تمیز کند. 
  • حالا نوبت به پورت های ورودی و خروجی به ویژه usb و hdmi می رسد. این دو نوع پورت به دلیل بزرگ بودن نسبت به بقیه، معمولا با گرد و غبار پر می شوند. حالا کافی است از همان بورس استفاده کرده و گرد و غبار داخل پورت ها را تخلیه کنید.

تمیز کردن لکه های تلویزیون

جای دست ، پاشیدن مایعات و … می تواند باعث لکه روی تلویزیون شود. این نوع لکه ها با دستمال خالی پاک نمی شوند. در چنین مواقعی باید از محلول های پاک کننده مخصوص تلویزیون استفاده شود. توجه داشته باشید که استفاده بیش از حد ازمحلول، باعث نفوذ آن به تلویزیون و در نتیجه خرابی می شود. برای تمیز کردن لکه های تلویزیون باید مطابق مراحل زیر پیش بروید: 

  • ابتدا با یک دستمال خشک و تمیز ار جنس میکروفایبر یا همان دستمال عینک، لکه ها را پاک کنید. 
  • اگر ردی از آن ها باقی ماند، دستمال را به مقداری از محلول مخصوص آغشته کرده و به آرامی روی لکه ها بکشید.
  • در نهایت با یک دستمال خشک تلویزیون را پاک کنید تا هیچ رطوبتی روی آن باقی نماند.

تمیز کردن چسب از روی تلویزیون

وقتی تلویزیون نو می خریم و بسته بندی آن را باز می کنیم، همیشه ممکن است در بعضی قسمت ها چسب باقی بماند. این چسب ها باید در اسرع وقت پاک شوند، در غیر این صورت گرد و غبرا روی آن میچسبد و پاک کردن آن در این صورت دشار خواهد بود. 

  • برای این کار دستمال تمیز را به کمی محلول پاک کننده تلویزیون آغشته کنید و روی رد چسب بکشید. 
  • این کار را به آرامی انجام دهید، چسب ها ممکن است باعث خط افتادن روی تلویزیون شوند. 
  • سپس رد محلول را از روی تلویزیون خشک کنید تا لکه ای از خود باقی نگذارد. 

تمیز کردن کنترل تلویزیون

تمیز کردن کنترل هم یکی از مراحل مهم در تمیز کردن تلویزیون است. با توجه به این که ریموت کنترل مدام در دست افراد خانواده جابجا می شود، احتمال آلودگی آن بالاست. بنابراین باید مرتبا تمیز و ضد عفونی شود تا موجب بیماری افراد نشود. برای پاکسازی آلودگی های سطح کنترل، می توانید از محلول آب و الکل استفاده کنید.

یک واحد آب را با یک واحد الکل مخلوط کرده و یک تکه پنبه یا دستمال نرم بدون پرز را به آن آغشته کنید. برای تمیز کردن فضای بین کلیدها هم می توانید از گوش پاک کن آغشته به محلول استفاده کنید. همچنین باید باتری ها را بیرون آورده و محفظه آنها را نیز با دستمال، تمیز کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

سه × پنج =