اشتراک گذاری

پریدن فیوز کولر گازی و داکت اسپلیت

مشکلات الکتریکی در محصولاتی مانند کولر گازی و داکت اسپلیت، یکی از استرس زا ترین موارد است، زیرا بسیاری از این مشکلات، تاثیرات ثانویه زیادی در مرور زمان دارند. پریدن فیوز کولر گازی و داکت اسپلیت یکی از این موارد است که گاهی اوقات خبر از مشکلات جدی تر در کولر گازی شما می دهد.

همچنین نوسانات برقی به عنوان یکی از دلایل اصلی مشکل پریدن فیوز کولر گازی و داکت اسپلیت، می تواند به آسیبهای جدی تری به مدار داخلی بزند. در عمل فیوز برای جلوگیری از همین آسیب ها در کولر گازش شما تعبیه شده است.فیوز یک رشته یا سیم فلزی است که در صورت ورود جریان غیر مجاز آب شده و جریان برق را قطع می کند.

در برخی مدل ها فیوز در قالب یک دکمه است که با وارد شدن به حالت قطع، جلوی جریان غیر مجاز برق را میگیرد. پیش از اقدام برای تعمیر فیوز پریده کولر گازی و داکت اسپلیت، دقت کنید که به علت اتصال مستقیم فیوز به جریان برق، خطر مستقیم برق گرفتگی وجود دارد. به همین دلیل در صورتی که مهارت و دانش کافی را ندارید، از اقدام برای تعمیر فیوز کولر گازی و داکت اسپلیت خودداری کنید.

پریدن فیوز کولر گازی و داکت اسپلیت

علت پریدن فیوز کولر گازی و داکت اسپلیت

در صورتی که کولر گازی شما در حین کار خاموش شود و یا اصلا روشن نشود، این احتمال وجود دارد که با مشکل پریدن فیوز کولر گازی و داکت اسپلیت مواجه شده باشید. این مشکل می تواند به دلیل یکی از این موارد برای شما رخ دهد.

فیلتر کثیف در کولر گازی

شاید ساده به نظر برسد، اما درست است. در روزهای گرم سال، در حالی که کولر تحت فشار زیادی در حال کار کردن است، گرفتگی و کثیفی فیلتر میتواند باعث پریدن فیوز کولر گازی و داکت اسپلیت شود پمپاژ هوای خنک در مسیر فیلترهای کثیف و منافذ گرفته شده آنها، فشار بیشتری از حد معمول را به کولر گازی وارد میکند. این فشار باعث گرم شدن قطعات و فضای داخلی کولر گازی می شود. به همین فیوز برای محافظت از کولر گازی می پرد.

اتصالات ناقص در سیستم های الکتریکی  کولر گازی و داکت اسپلیت

تغییر دائمی دما در کولر گازی که ریشه یکی از دلایل پریدن فیوز کولر گازی و داکت اسپلیت است، باعث انبساط و انقباض اتصالات الکتریکی در کولر گازی می شود. به همین دلیل پس از مدتی با اتصالات ناقص مواجه می شوید. این اتصال ناقص می تواند باعث ایجاد جریان های آسیب رسان به دستگاه شوند. به همین دلیل فیوز برای حفاظت بیشتر از دستگاه می پرد.

کم شدن گاز مبرد در اثر نشتی یک دلیل پریدن فیوز کولر گازی و داکت اسپلیت

همانند اتفاقی که در زمان کثیف بودن فیلترها می افتد، با کم شدن گاز مبرد فشار زیادی به کولر گازی برای خنک کردن دمای محیط وارد می شود. کم شدن گاز مبرد و پریدن فیوز کولر گازی و داکت اسپلیت، به علت نشتی در سیستم انتقال گاز اتفاق می افتد. به همین دلیل باید پیش از هر کاری نشتی گاز را برطرف کنید.

بیشتر بخوانید: تعمیر شیر برقی کولرگازی پاناسونیک

خازن آسیب دیده، قطعه ای تاثیرگذار در پریدن فیوز کولر گازی و داکت اسپلیت

 خازن ها قطعات کوچک الکتریکی در برد کولر گازی هستند که به منظم کردن جریان الکتریسیته کمک می کنند. باد کردن خازن ها و یا خرابی آنها، میتواند باعث ایجاد برق ما منظم در مدار شود و باعث پریدن فیوز کولر گازی و داکت اسپلیت شود.

فن معیوب و فشار بیشتر به سیستم

 وظیفه کندانسور در کولر گازی، انتقال هوای گرم به بیرون از چرخه کولر گازی است، در صورت خرابی این فن و عدم انتقال هوای گرم به درستی فشار بیشتری به دستگاه وارد می شود و موجه پریدن فیوز کولر گازی و داکت اسپلیت می شود.

خرابی فیوز دلیلی برای  مشکل فیوز

گاهی اوقات خود فویز و خرابی یا اتمام عمر آن دلیل اصلی پریدن فیوز کولر گازی و داکت اسپلیت است. معمولا دستگاه های قدیمی توان کمتری برای خنک کردن محیط دارند که با گذر زمان این توان اولیه نیز کاهش می یابد. به همین دلیل فیوز در بازه های زمانی کوتاهتر و به دفعات دچار مشکل می شود.

خرابی موتورهای الکتریکی

طول عمر بالا، و مستهلک شدن موتورها، فشار زیادی را به کولر وارد می کند. این فشار باعث ایجاد دمای بالا در سیستم خنک کننده می شود و در نهایت شما را با مشکل پریدن فیوز کولر گازی و داکت اسپلیت مواجه می کند.

بیشتر بخوانید: نصب کولرگازی پاناسونیک

راه حل رفع مشکل پریدن فیوز کولر گازی و داکت اسپلیت

در بسیاری از موارد، راه حل رفع مشکل پریدن فیوز کولر گازی و داکت اسپلیت، مراجعه به کارشناس تعمیر حرفه ای است. همانطور که قبلاً توضیح داده شد، فیوز مستقیماً به برق شهری متصل است و به همین دلیل در صورت نداشتن مهارت لازم خطر زیادی سلامت شما و کولر گازی را تهدید می کند.

ضمن اینکه در اغلب موارد پریدن فیوز کولر گازی و داکت اسپلیت، نشانه ای از وجود یک مشکل جدی تر در دستگاه است که تعمیر آن نیاز به تجهیزات و دانش تخصصی دارد. رفع نشتی گاز کولر گازی و تزریق گاز، تعمیر موتور و برد کولر گازی ، تعمیر فن کندانسور در کولر گازی ، تعمیر خازنها، بررسی فیلترها و یا تعویض فیلتر کولر گازی با قطعات اصل، خدماتی هستند که ممکن است در صورت بروز مشکل در فیوز کولر گازی خود نیاز داشته باشید.

دقت کنید که استفاده از فیوز نامناسب می تواند شما را با مشکلات جدی تری مواجه کند. در صورت استفاده از فیوز ضعیف تر، پریدن فیوز کولر گازی و داکت اسپلیت و کولر گازی دائماً تکرار می شود و اگر از فیوزی بیش از حد قوی استفاده کنید، جریان و نوسان برق به کولر گازی شما آسیب جدی وارد می کند. اگر از کولر گازی پاناسونیک استفاده می کنید، همکاران ما در نمایندگی تعمیر پاناسونیک، آماده خدمت رسانی به شما هستند و با استفاده از دانش، مهارت، تجهیزات و قطعات اصل کولر گازی شما را تعمیر می کنند.