اشتراک گذاری
  • خانه
  • مقالات
  • بهبود اینترنت اشیا با ماژول بلوتوث X.5 و وای فای پاناسونیک

بهبود اینترنت اشیا با ماژول بلوتوث X.5 و وای فای پاناسونیک

در این خبر قصد داریم در مورد بهبود اینترنت اشیا با ماژول بلوتوث X.5 در پاناسونیک برای شما توضیح دهیم. در ابتدا باید بگوییم شرکت پاناسونیک منابع مالی فراوانی را برای انطباق با استانداردهای نو در اتصال بی سیم در نظر گرفته است. بلوتوث BLE برای پشتیبانی از محصول های اتصال بی سیم طراحی شده است. و بلوتوث X.5 دارای ویژگی هایی برای بهبود اینترنت اشیا است و به طور کل از استانداردهای بلوتوث قدیمی پیشرفته تر است. ماژول بلوتوث پاناسونیک آخرین نیازهای فنآوری را برآورده کرده است که از جمله این فنآوری ها 802. 11c(Wi-Fi5) و 802. 11ax (Wi-Fi6) بوده است.

بهبود اینترنت اشیا با ماژول بلوتوث X.5 و وای فای پاناسونیک

پیشرفت ماژول بلوتوث در پاناسونیک

فضای بازار اینترنت اشیا نیاز دارد که محصولات دارای قابلیت ها و ویژگی های بیشتری برای رفع نیازهای کاربران ایجاد کنند. این قابلیت ها در ماژول بلوتوث X.5 در پاناسونیک به وجود آمده و ویژگی ها شامل کیفیت عالی، امنیت قوی، افزایش برد و هزینه کم است. پاناسونیک افتخار می کند که از پیشروهای تامین ماژول است.

پروتوکل بلوتوث از فناوری جایگزین کابل برای اتصال نقطه به نقطه استفاده می کند و شامل برنامه هایی مانند توان صوتی کم برای صدا، سرویس های مکان یابی و شبکه مش برای شبکه های با مقیاس بزرگ است.

جدیدترین اخبار پاناسونیک را در سایت نمایندگی پاناسونیک بخوانید.

بلوتوث X.5 با انرژی کم

اعضای گروه SIG به اصلاح ویژگی ها برای حل مشکلات فنآوری محصولات اشیا می پردازد. بلوتوث کم انرژی یا BLE برای پشتیبانی از محصولات اتصال بی سیم طراحی شده است. این محصولات معمولا با باتری کار می کنند و  میزان مصرف انرژی برای طول عمر دستگاه بسیار اهمیت دارد. BLE می تواند از توپولوژی و ویژگی های ارتباطی مختلف و در عین حال حفظ انرژی پشتیبانی کند.

بلوتوث X.5

در سال های اخیر، ویژگی ماژول بلوتوث در پاناسونیک توسط بلوتوث SIG تایید شد. این نسخه دارای پیشرفت هایی نسبت به نوع قدیمی بلوتوث است. فهرست کاملی از ویژگی های بلوتوث X.5 را می توان به صورت زیر خلاصه کرد.

  • بلوتوث0 : سرعت دو برابر، برد چهار برابر، مش بلوتوث.
  • بلوتوث 1 : یافتن موقعیت مکانی دستگاه ها، یافتن زاویه قرارگیری دستگاهی که به آن متصل هستید.
  • بلوتوث 2 : آن را به صورت Bluetooth LE Audio می شناسند و LE مخفف Low Energy است و مصرف انرژی آن کم است.
  • بلوتوث 3 (بهبود بهره وری انرژی)
  • بلوتوث 4 (بهبود قابلیت ها)

بهبود اینترنت اشیا به ویژه برای کاربردهای روشنایی، اتوماسیون خانگی، پزشکی، امنیتی، و صنعتی مطلوب و مورد علاقه هستند. همان طور که در زیر مشاهده می شود، پاناسونیک دارای گزینه های ماژول اتصال بی سیم سازگار با ویژگی های جدید بلوتوث X.5 است.

ماژول بلوتوث در پاناسونیک که با استانداردهای فناوری IOT اینترنت اشیا مطابقت دارند. وای فای Alliance استانداردها و مشخصات را با IEEE802.11 در چند سال گذشته پیاده سازی کرده است. برای وای فای، این استانداردها براساس پهنای باند، فرکانس و قابلیت‌های مرتبط تعریف می ‌شوند. دستگاه های وای فای عمدتا از 5 گیگاهرتز و پهنای باند 20 مگاهرتز، 40 مگاهرتز و 80 گیگاهرتز برای ارتباط خود استفاده می‌کنند.

مزیت های بلوتوث X.5

مزیت های بلوتوث X.5

 این موضوع دستگاه‌ها را قادر می‌کند که داده ‌ها را با سرعت بسیار بالاتری از باند 4/2 گیگاهرتزی انتقال دهند. این همچنین باعث می‌شود ارتباط، قابل اعتماد تر و نیز با تداخل کمتری ایجاد شود. پاناسونیک ماژول‌ هایی را عرضه می‌کند که دارای ماژول وای فای پاناسونیک تک باند (4/2 گیگاهرتز) و دو باند (4/2 گیگاهرتز / 5 گیگاهرتز) هستند که در برنامه های IOT اینترنت اشیا نیاز هستند که در آن ها بازدهی بالا در انتقال مورد نیاز است.

کلام آخر

استانداردهای وای فای مانند Wi-Fi 5)) 802.11ac و 802. 11ax (Wi-Fi6) جدیدترین استانداردها هستند و استانداردهای قدیمی را بهبود داده است. پاناسونیک خوشحال است که  این ماژول بلوتوث در پاناسونیک را به بازار ارائه می دهد که آخرین نیازهای فناوری را برآورده می کند و می تواند در خدمت کاربران خود باشد.