اشتراک گذاری

چرا صدای تلویزیون با تصویر مطابقت ندارد؟

هماهنگ نبودن صدا و تصویر تلویزیون در برندهای مختلف، به دلایل متعددی اتفاق می افتد. این مسئله نسبتا رایج است و افراد زیادی از بروز و تکرار آن شکایت دارند. در این شرایط تصویر نمایش داده می شود و صدا با کمی تاخیر پخش می شود و یا بالعکس؛ به اصطلاح تصویر از صدا جلوتر یا عقب تر است.

در ادامه مطلب، دلایل هماهنگ نبودن صدا و تصویر تلویزیون را بررسی کرده و راه حل های برطرف کردن این مشکل را معرفی می کنیم. شما می توانید برای دریافت خدمات تخصصی تر در این زمینه با نمایندگی تعمیر تلویزیون پاناسونیک در مرکز سخت افزار ایران تماس بگیرید. کارشناسان تعمیرات تلویزیون هم به شما مشاوره رایگان می دهند تا مشکل حل شود.

هماهنگ نبودن صدا و تصویر تلویزیون

دلایل هماهنگ نبودن صدا و تصویر تلویزیون

ناهماهنگی در صدا و تصویر تلویزیون ها دلایل مختلفی دارد. به عنوان مثال، نوسانات برق می تواند موجب بروز این مشکل شود. همچنین اگر کابل ها به درستی نصب نشده باشند، ممکن است صدا و تصویر با یکدیگر هماهنگ نباشند. چنانچه از سینمای خانگی استفاده می کنید، احتمالا کابل نوری که برای اتصال صدا تعبیه شده است، تاخیرهایی را در پخش صدا ایجاد می کند.

حتی گاهی به هم ریختن تنظیمات یا نوعی تنظیمات خاص باعث عدم هماهنگی بین صدا و تصویر می شود. همچنین این مشکل می تواند مربوط به سیستم های مختلف پخش تلویزین یا دستگاه های ست تاپ باکس باشد. اگر صدا و تصویر در DVD یا دیسک Blu-ray با هم مطابقت ندارند، ممکن است اتصال تلویزیون ضعیف باشد و یا دیسک فیلم ایرادی داشته باشد.

راهکارهای حل مشکل ناهماهنگی تصویر و صدا در تلویزیون

بررسی تنظیمات تلویزیون

اولین کاری که باید هنگام هماهنگ نبودن صدا و تصویر تلویزیون پاناسونیک یا هر برند دیگری انجام دهید، بررسی تنظیمات دستگاه است. وارد منوی تنظیمات تلویزیون شوید و تنظیمات صوتی را انتخاب کنید. سپس در این بخش، گزینه تأخیر صوتی یا  audio delay  را پیدا کرده و با کلیدهای بالا یا پایین آن را تنظیم کنید

فاصله پخش سیگنال ارسالی صدا و تصویر یا همان گزینه تاخیر صوتی و هماهنگ سازی را بین 0 تا 250 ms انتخاب کنید. به این ترتیب صدا و تصویر به صورت هماهنگ پخش می شوند. البته گاهی ممکن است لازم باشد این کار را چند بار انجام دهید تا مشکل حل شود.

ریست کردن تلویزیون

در صورتی که با اصلاح تنظیمات موفق به حل مشکل هماهنگ نبودن صدا و تصویر تلویزیون نشدید، بهتر است دستگاه را ریست کنید. برای این کار باید گزینه تنظیم مجدد کارخانه را انتخاب کنید. اما به یاد داشته باشید با انجام این کار، تمام تنظیمات ذخیره شده از بین می روند. همچنین برای ریست کردن برخی از مدل ها حتما باید از کارشناسان مجرب تعمیرات تلویزیون کمک بگیرید.

تغییر دادن تنظیمات تاخیر صدا

برای حل مشکل هماهنگ نبودن صدا و تصویر تلویزیون در سینمای خانگی، باید تنظیمات تاخیر صدا را تغییر دهید. بدین منظور مطمئن شوید که بلندگوها خاموش هستند و سپس وارد منوی تنظیمات سیستم شوید.

بعد از انتخاب تنظیمات تاخیر صدا، گزینه “تأخیر صوتی” را پیدا کرده و آن را بین 0 میلی ثانیه تا 250 میلی ثانیه تنظیم کنید. پس از تغییر تنظیمات «تأخیر صوتی»، به تماشای تلویزیون برگردید و ببینید آیا اکنون همگام سازی صدا و تصویر انجام شده است یا نه.

بررسی و تعویض کابل های تلویزیون

یکی دیگر از اقداماتی که به رفع مشکل هماهنگ نبودن صدا و تصویر تلویزیون کمک می کند، بررسی و تعویض کابل ها و اتصالات است. شما باید همه کابل های صدا، HDMI  و …را چک کرده و مطمئن شوید که به درستی وصل شده اند و کاملا سالم هستند. حتی بد نیست که کابل ها را جدا کرده و مجددا وصل نمایید. در نهایت اتصالات آسیب دیده را تعمیر یا تعویض کنید تا مشکل حل شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

شانزده + دو =