اشتراک گذاری

آموزش بکاپ گیری از سانترال TDA و TDE

فرقی ندارد صاحب یک کسب و کار نوپا باشید یا یک شرکت بزرگ داشته باشید؛ به هر حال نیاز دارید تا از طریق چندین و چن خط تلفن با مشتریان خود در ارتباط باشید. اینجاست که دستگاه سانترال به داد شما می‌رسد. اگر دستگاه سانترال نبود شما مجبور بودید برای هر یک از خطوط تلفن شرکت خود یک دستگاه تلفن جدا خریداری کنید.

در حال حاضر بهترین سانترال‌های بازار که از توان بالایی هم برای راه‌اندازی خطوط تلفن برخوردارند، سانترال‌های TDA و TDE هستند. اگر از این سانترال‌ها استفاده می‌کنید مطمئناً نیاز دارید تا هر از چند گاهی از اطلاعاتی که در رم آن‌ها ذخیره می‌شود بکاپ بگیرید تا از دست رفتن آن‌ها جلوگیری کنید. به همین دلیل تصمیم داریم در ادامه این مطلب نحوه بکاپ گیری از سانترال TDA و TDE را به شما آموزش دهیم.

بکاپ گیری از سانترال TDA و TDE

سانترال TDA چیست؟

قبل از آموزش بکاپ گیری از سانترال TDA و TDE لازم است شما را با هر یک از این سانترال‌های پاناسونیک آشنا کنیم. اول از همه به سراغ سانترال TDA می‌رویم. سانترال TDA یکی از انواع سانترال‌های پاناسونیک است که توان بالایی در زمینه راه‌اندازی تمام گوشی‌های دیجیتال ، آنالوگ ، هایبرید و بی‌سیم پاناسونیک را دارد. علاوه‌بر این می‌تواند با سانترال‌های دیگر با استفاده از کارت PRI  ارتباط لازم را ایجاد کند. از مهم‌ترین ویژگی‌های این سانترال می‌توان به راه‌اندازی خطوط آنالوگ و دیجیتال با حذف اکو و کیفیت بالا، ظرفیت بالا دستگاه، استحکام و مقرون به صرفه بودن اشاره کرد که موجب شده است کاربران زیادی که تمایل استفاده از سرویس شبکه را ندارند جذب آن شوند.

شاید با خودتان فکر کنید به این دلیل که سانترال TDA تحت شبکه نیست، نمی‌تواند برای کاربرانی که تمایل دارند از سرویس شبکه استفاده کنند، مفید باشد؛ درصورت که تصور شما اشتباه است چراکه با وجود اینکه این سانترال تحت شبکه نیست اما با جا‌بجایی کارت MPR این امکان وجود دارد که به سانترال TDE  که در ادامه این مطلب به آن اشاره خواهیم کرد، ارتقا پیدا کند.

انواع سانترال‌های TDAپاناسونیک

TDA 100

حداکثر ظرفیت خطوط شهری و داخلی در این سانترال به ترتیب ۹۶ خط و ۱۹۲ خط است.

TDA 200

حداکثر ظرفیت خطوط شهری و داخلی در این سانترال به ترتیب ۱۲۸ خط و ۲۵۶ خط است.

TDA 600 

حداکثر ظرفیت خطوط شهری و داخلی در این سانترال به ترتیب ۶۴۰ خط و ۱۲۸۰ خط است.

نحوه بکاپ‌ گیری از سانترال TDA و TDE

حالا که با هر یک از سانترال‌های TDA و TDE پاناسونیک آشنا شدید، زمان آن رسیده است که با نحوه بکاپ گیری از سانترال TDA و TDE نیز آشنا شوید. درواقع بر روی دستگاه‌های سانترال TDA و TDE یک رم وجود دارد که تمامی تنظیمات و اطلاعات را روی آن ذخیره می‌کند. با این وجود سازمان‌ها و شرکت‌هایی که از مدل‌های مختلف این سانترال‌ها استفاده می‌کنند، این امکان را دارند که با استفاده از رمی که در سانترال‌های TDA و TDE پاناسونیک گنجانده شده است، اطلاعات را روی سیستم کپی نموده و در موارد موردنیاز از آن‌ها استفاده کنند. اما منطقی‌ترین و اصولی‌ترین راهی که برای انجام این کار پیشنهاد می‌شود استفاده از نرم‌افزار تهیه نسخه پشتیبان از سانترال TDA و TDE است که در ادامه این مطلب این روش اصولی را به شما آموزش خواهیم داد.

مراحل بکاپ گیری از سانترال TDA و TDE

 • برای بکاپ گیری از سانترال TDA و TDE ابتدا باید با استفاده از نرم افزار به دستگاه متصل شویم اما قبل از آن باید دستگاه سانترال موردنظر را از طریق کابل USB به کامپیوتر یا لپ تاپ وصل کنیم.

 • پس از اینکه دستگاه سانترال موردنظر را با استفاده از کابل USB به سیستم خود وصل می‌کنید و روی نرم‌افزار دستگاه کلیک می‌کنید، مدل دستگاه و سپس روش وصل شدن به سیستم نمایش داده می‌شود. از آن‌جایی که با کابل USB دستگاه را به سیستم وصل کرده‌اید باید از میان گزینه‌هایی که برای وصل کردن دستگاه به کامپیوتر نمایش داده می‌شود همان کابل USB را انتخاب کنید.

 • سپس پسورد دستگاه را وارد کنید تا پس از کلیک کردن بر روی OK نرم افزار مربوط به دستگاه باز شود.

 • اکنون باید از قسمت utility روی (file transfer PBX(SD CARD) TO PC (B) کلیک کنید.

 • حالا تمامی فایل‌هایی که روی رم سانترال ذخیره شده‌اند به سمت کامپیوتر شما جهت بکاپ گیری هدایت می‌شوند.

 • بعد از انتقال فایل‌های رم سانترال به کامپیوتر شما پنجره‌ای باز می‌شود که باید بر روی فایلی که پسوند SYS داشته و در اینجا به صورت DDSYS است کلیک کنید.

 • تمامی برنامه‌هایی که از روش‌های مختلف از جمله نرم‌افزار به دستگاه سانترال داده می‌شود در همین فایل ذخیره شده و برای بکاپ‌گیری کافی است تا همین فایل را به دستگاه و سیستم خود منتقل کنید.

 • البته توجه کنید که فایل‌های لایسنس را باید از روی SD CARD بر روی سیستم مورد نظر کپی کنید. این مورد در صورتی که است که قصد داشته باشیم بکاپ گیری را روی دستگاه سانترال سری TDE انجام دهیم. اما به این دلیل که دستگاه TDA لایسنس ندارند کافی است تا فایلی با پسوند SYS را روی سیستم خود کپی کنید. این فایل در واقع همان اطلاعاتی است که در درون رم دستگاه ذخیره شده است.

 • توجه کنید که اگر رم دستگاه سانترال را در آورید و به کامپیوتر خود وصل کنید، می‌توانید پوشه‌ای به نام PRIVATE را مشاهده کنید که تمامی فایل‌ها از جمله فایل DDSYS درون آن قرار دارد.

 • حالا باید روی فایل DDSYS کلیک کنید و سپس TRANSFER را انتخاب کنید تا فایل‌های رم سانترال به سیستم منتقل شوند.

 • در این مرحله برای ذخیره کردن اطلاعات و بکاپ گیری از سانترال TDA و TDE باید مکانی را برای ذخیره فایل‌ها انتخاب کنید. توجه داشته باشید که بهتر است فایل را با نام و تاریخ همان روز ذخیره کنید تا درصورت لزوم برای برگشتن اطلاعات آن‌ها را به راحتی بازگردانی کنید.

 • بعد از انجام این مراحل با کلیک کردن روی گزینه ذخیره‌سازی، تمامی برنامه‌هایی که بر روی دستگاه قرار دارد به سیستم منتقل می‌شوند؛ البته در این مرحله باید کمی حوصله به خرج دهید تا عملیات انتقال به طور کامل انجام شود.