اشتراک گذاری

تنظیمات دوربین برای عکاسی در نور کم

اگر از یک عکاس مبتدی در خصوص عکاسی در نور کم بپرسید، قطعا آن را شرایط مناسبی برای عکاسی نمی داند. اما یک عکاس حرفه ای و باهوش با کمک گرفتن از یک سری تکنیک ها و تنظیمات دوربین برای عکاسی در نور کم، از همین موقعیت برای گرفتن عکس هایی هنری و بی نظیر استفاده می کند.

درست است که نور یکی از مهمترین فاکتورها در عکاسی است و معمولا همه به دنبال نور کافی و مناسب برای گرفتن عکس های خود هستند، اما زمانی که با تنظیمات عکاسی در نور کم آشنا شدید متوجه خواهید شد که چطور می توان از این فرصت بی نظیر برای گرفتن عکس هایی فوق العاده استفاده کرد.

عکاسی در نور کم خصوصا برای ثبت برخی صحنه ها مانند عکاسی از طبیعت یا عکاسی از حرکت آب عملکردی فوق العاده دارد. در این مقاله از نمایندگی پاناسونیک با ما همراه باشید تا برخی از بهترین تنظیمات عکاسی در نور کم را بشناسیم.

تنظیمات دوربین برای عکاسی در نور کم

بهترین تنظیمات عکاسی در نور کم

شاید گزینه های مختلفی برای گرفتن عکس هایی عالی در نور کم وجود داشته باشد اما قطعا تمام آنها اثری مشابه را نخواهند داشت. بهترین تنظیمات عکاسی در نور کم که می توان از آن برای گرفتن عکس هایی زیبا استفاده کرد شامل موارد زیر می شود:

  • تنظیمات دستی
  • تغییر سرعت شاتر دوربین
  • دیافراگم
  • ایزو پایین
  • عکاسی در فرمت RAW
  • استفاده از لرزش گیر دوربین

تنظیمات دستی

یکی از بهترین تنظیمات برای عکاسی در نور کم استفاده از حالت دستی است. شما می توانید در حالت دستی تمامی تنظیمات و کنترل عملکرد دوربین عکاسی خود را در دست بگیرید. با کم و زیاد کردن تنظیمات مختلف دوربین برای عکاسی مانند ایزو یا سرعت شاتر و بررسی تاثیر این تغییرات در کیفیت عکس هایی که در نور کم گرفته شده اند، می توان بهترین تاثیر را از عکاسی در نور کم به دست آورد.

تغییر سرعت شاتر دوربین

اگر می خواهید در نور کم عکاسی کنید باید سرعت شاتر دوربین را روی حالت پایین تنظیم کنید. یکی از مهم ترین تنظیمات عکاسی در نور کم سرعت شاتر پایین است. البته ممکن است سرعت شاتر پایین موجب تار شدن عکس های شما شود.

برای این منظور یا باید از لرزش گیر دوربین و سه پایه استفاده کرد یا این که با تنظیم فاصله کانونی و تنظیم سرعت شاتر پایین متناسب با آن، مانع تار شدن عکس هایی شد که در نور کم گرفته شده اند. در نظر داشته باشید که این سرعت شاتر پایین برای سوژه های در حال حرکت ایده آل نیست.

دیافراگم

دیافراگم گزینه بعدی برای تنظیمات عکاسی در نور کم است. اگر بخواهید در نور کم و نامناسب عکاسی کنید باید دیافراگم دوربین را باز کنید. اما نکته ای که مطرح می شود این است که با دیافراگم باز نور بیشتری به دوربین وارد شده و عمق میدان کم می شود.

در نتیجه بخش هایی از تصویر از فوکوس خارج می شوند و شاید عکس ها آنطور که باید نباشند. اگر نور محیط به حدی است که امکان عکاسی با دیافراگم های بسته تر را به شما می دهد بهتر است عکاسی خود را با دیافراگم بسته تر انجام دهید.

ایزو پایین

دیگر تنظیمات عکاسی در نور کم ایزوی دوربین است. ایزو یا حساسیت تنظیماتی است که میزان ضبط نور دوربین را تعیین می کند. برای عکاسی در نور کم شما باید میزان ایزو را تا حد امکان کم کنید و سپس به نسبتی که دیافراگم و سرعت شاتر را بیشتر می کنید، می توانید میزان ایزو دوربین را هم افزایش دهید.

عکاسی با دوربین پاناسونیک

عکاسی در فرمت RAW

کار دیگری که می توانید برای دستیابی به بهترین تنظیمات عکاسی در نور کم انجام دهید، عکاسی به صورت RAW است. دوربین عکاسی در حالت عکاسی در فرمت RAW می تواند جزئیات بیشتری از سایه ها را ثبت کند. در واقع شما برای عکاسی با نور کم باید کار با هیستوگرام را یاد بگیرید. با هیستوگرام می توانید میزان نوردهی را بررسی کرده تا به این ترتیب از برش هایلایت ها و سایه ها جلوگیری کنید.

درمورد تنظیمات دیگر دوربین های پاناسونیک بخوانید: چرا اتوفوکوس دوربین پاناسونیک کار نمی کند؟

استفاده از لرزش گیر دوربین

یکی از چالش هایی که برای عکاسی در نور کم وجود دارد این است که گاهی نور محیط آنقدر کم است که سرعت شاتر برای گرفتن عکس ها با این میزان نوردهی در محیط مناسب نیست و از طرفی هم نمی توان سرعت شاتر را پایین نگه داشت، چرا که احتمالا به دلیل لرزش دوربین عکس ها تار می شوند. در چنین شرایطی بهترین تنظیمات عکاسی در نور کم را می توان با کمک یک لرزش گیر دوربین به دست آورد. با استفاده از آن دیگر عکس ها تار نمی شوند.

برای عکاسی در نور کم به چه تجهیزاتی نیاز است؟

اول از همه بهتر است برای گرفتن عکس هایی با نور کم از یک دوربین عکاسی مناسب و حرفه ای استفاده کرد که قابلیت گرفتن عکس هایی با کیفیت بالا در نور کم را نیز داشته باشد. مورد بعدی استفاده از یک لنز سریع است که می تواند نتایج بسیار بهتری را ایجاد کند. با داشتن این تجهیزات دستیابی به تنظیمات عکاسی در نور کم هم بسیار راحت تر است.

 با استفاده از یک دوربین عکاسی که سنسور بزرگتری دارد می توانید نور بیشتری را به دوربین وارد کرده و به این ترتیب کیفیت و وضوح عکس ها را بیشتر کرد.  اما از آنجایی که همیشه دسترسی به این تجهیزات به دلیل هزینه بر بودن امکان ندارد، می توان با داشتن مواردی مانند یک سه پایه دوربین یا یک لرزش گیر لنز، کیفیت عکس هایی که در نور کم گرفته می شود را بیشتر کرد.

دلیل تار شدن عکس ها در نور کم چیست؟

اصلی ترین دلیل تار شدن عکس ها در نور کم مربوط به تنظیمات عکاسی برای نور کم می شود. در واقع زمانی که شما دیافراگم را باز می کنید و به موجب آن عمق میدان را کاهش می دهید، تصاویر تار می شوند و وضوح خود را از دست می دهند.

ترفندهای مختلفی وجود دارد که می توان با بهبود فوکوس روی عکس ها، مانند فریز کردن تصویر یا استفاده از اتوفوکوس در دوربین، میزان تاری را کاهش داد. همچنین نباید در زمان استفاده از سه پایه دوربین از لرزش گیر استفاده کنید، چرا که همین مورد می تواند موجب تاری عکس هایی شوند که در نور کم گرفته شده اند.

تنظیمات دوربین عکاسی پاناسونیک

آیا می توان در نور کم فوکوس کرد؟

یکی از سوالات رایج کسانی که به دنبال تنظیمات عکاسی در نور کم هستند این است که آیا می توان در نور کم هم فوکوس کرد و اصلا نحوه فوکوس در عکس هایی با نور کم چگونه است؟ دو حالت وجود دارد یا این که دوربین مورد استفاده شما به اندازه کافی است باید قوی باشد که بتواند با نور کم هم فوکوس مناسبی داشته باشد یا این که باید برای بهبود کیفیت عکس ها و امکان فوکوس در آنها کمی نور به سوژه عکس اضافه کرد.

گزینه های بعدی استفاده از حلقه فوکوس دستی یا نقطه فوکوس میانی است که می توان با کمک آنها به صورت دقیق تری در عکس های با نور کم فوکوس کرد.

چند نکته مهم برای تنظیمات عکاسی در نور کم

چند نکته مهم وجود دارد که باید قبل از انجام تنظیمات عکاسی در نور کم آنها را بدانید. عکس هایی که در نور کم می گیرید چندین حالت مختلف دارد. شما ممکن است عکس هایی بگیرید که کاملا قابل دیدن هستند. در این عکس ها هنوز سوژه ها کاملا مشخص اند. همچنین بخشی از سوژه های تاریک تر وجود دارند که به نسبت تاریکی شان مشخص تر از بخش های روشن عکس است. گزینه بعدی زمانی است که نور کمی وجود دارد ولی با این حال هنوز هم سوژه ها قابل دیدن اند.

در نهایت ممکن است شما با تاریکی مطلق مواجه باشید که تنها اشیایی که نور دارند یا در اطراف شان نوری جریان دارد قابل دیدن هستند. معمولا این عکس ها در شب گرفته می شوند. برای تنظیمات دوربین خود باید میزان نور محیط و شرایط سوژه را در نظر بگیرید و بر این اساس بهترین تنظیمات را انتخاب کنید. تعادل نور سفید مورد مهم دیگری است که باید در زمان عکاسی در نور کم به آن توجه کنید و با انتخاب بهترین تعادل رنگ سفید در عکاسی کم نور یا بدون نور، عکس های بهتری داشته باشید.

 در نهایت نکته مهمی که باید در خصوص عکاسی در نور کم بدانید، اهمیت ثابت بودن دوربین در زمان گرفتن این عکس هاست. در نتیجه چه با استفاده از یک سه پایه دوربین عکاسی و چه با سایر روش ها و ترفندها باید مطمئن شوید که در زمان گرفتن عکس ها در نور کم، دوربین شما کاملا ثابت است.

درصورت بروز هر گونه مشکل در تنظیمات دوربین با کارشناسان ما در واحد تعمیر دوربین پاناسونیک تماس بگیرید.