اشتراک گذاری

خاموش شدن پروژکتور

در پاسخ به این سوال که چرا ویدئو پروژکتور خود به خود خاموش می شود، دلایل زیادی را می توان بیان کرد. گاهی مشکل خاموش شدن ناگهانی پروژکتور به سادگی با تغییر تنظیمات قابل حل است. اما علت خاموش شدن پروژکتور همیشه ساده نیست و شما نیاز به اقداماتی جدی تر برای حل مشکل دارید. آسیب های وارد شده به برد و یا لامپ دستگاه ویدئو پروژکتور در اثر داغ شدن بیش از حد دستگاه و یا نوسانات برقی، مسائلی است که به توجه بیشتر و جدی تری از جانب شما نیاز دارد. در ادامه به بررسی علت خاموش شدن پروژکتور ها و ازجمله خاموش شدن پروژکتور پاناسونیک و راهکارهای موجود برای حل مشکل می پردازیم.

علت خاموش شدن پروژکتور

به طور حتم، علت خاموش شدن پروژکتور تنها در یک مورد خلاصه نمی شود. دلایل متعددی برای خاموش شدن ناگهانی پروژکتور وجود دارد. شاید بتوان دلایل این مشکل را به دو دسته اصلی تقسیم کرد. دسته اول مشکلات نرم افزاری هستند که عموما در تنظیمات پروژکتور پاناسونیک به وجود می آیند. دسته دوم مشکلات سخت افزاری هستند که می توانند به لامپ، داغ شدن، فیلترها، مین برد و برد پاور دستگاه مربوط باشند.

خاموش شدن پروژکتور

خرابی تایمر حالت انتظار (Standby Mode)

تنظیمات زمان تایمر، یک علت خاموش شدن پروژکتور است. در بیشتر ویدئو پروژکتورها تنظیماتی برای حالت Standby و یا خاموش شدن دستگاه وجود دارد. سیستم خاموش شدن ویدئو پروژکتور، به این علت طراحی شده است تا در صورت فعال نبودن دستگاه برای مدتی مشخص، جهت جلوگیری از آسیب به لامپ، ویدئو پروژکتور به صورت خودکار خاموش شود. کار با لامپ ویدئو پروژکتور برای مدت طولانی و به صورت مداوم می تواند آسیب های جدی به دستگاه و به خصوص لامپ ویدئو پروژکتور وارد کند. برای حل مشکل کافیست تا به تنظیمات رجوع کنید و مدت زمان تایمر دستگاه را افزایش دهید. حتی می توانید این قابلیت را غیر فعال کنید؛ اما به یاد داشته باشید که شما باید دستگاه را همیشه به صورت دستی خاموش کنید.


مشکلات کابل و پریز برق

شاید ساده به نظر برسد، اما بهتر است قبل از هر چیز سری به کابل و پریز برق بزنید تا مطمئن شوید که دستگاه برق مورد نیاز خود را برای کار کردن بدست  می آورد. ممکن است بر اثر استفاده طولانی مدت از دستگاه و بالا رفتن حرارت کابل برق دستگاه و یا سیم کشی پریز، جریان برق به دستگاه قطع شده باشد. برای پیشگیری از این علت خاموش شدن پروژکتور ، بهتر است از یک محافظ با کیفیت استفاده کنید. در این حالت حتی در اثر بروز نوسانات برقی، برد پاور و مین برد دستگاه شما آسیب نخواهد دید.


خرابی مین برد و برد پاور پروژکتور پاناسونیک

می توان گفت نقص در مدار دستگاه، یک علت خاموش شدن پروژکتور است. ویدئو پروژکتورها در حین کار و بخصوص در صورت کار برای ساعت های طولانی حرارت زیادی را در درون خود ایجاد می کنند. این حرارت زیاد، در کنار عاملی مانند نوسانات برقی می توانند آسیب جدی به مدار تغذیه برق (پاور) و یا مین برد دستگاه وارد کنند. در صورتی که مشکل در یکی از این دو و یا گاهی اوقات هر دو آنها باشد، بهترین کار مراجعه به کارشناس تعمیر پروژکتور پاناسونیک برای عیب یابی دقیق و رفع مشکل برد دستگاه ویدئو پروژکتور شماست.


حرارت بالای لامپ ویدئو پروژکتور

یک علت خاموش شدن پروژکتور، داغ شدن و در نهایت خاموش شدن لامپ پروژکتور است. لامپ ویدئو پروژکتورها، حساس ترین قطعه دستگاه شما هستند. دمای بالا در دستگاه ناشی از دمای بالای لامپ ویدئو پروژکتور است. در صورتی که لامپ ویدئو پروژکتور معیوب باشد و یا به هر دلیلی دمای آن بیش از حد بالا برود، دستگاه برای محافظت از برد و خود لامپ اقدام به خاموش کردن دستگاه ویدئو پروژکتور شما خواهد کرد. وجود گرد و غبار، استفاده طولانی مدت و یا پایان طول عمر لامپ می تواند موجب از کار افتادن لامپ شود.


وقت تعویض لامپ پروژکتور است!

لامپ ویدئو پروژکتور ها برای مدت زمان مشخصی عمر می کنند. در پایان این تعداد ساعت کار، لامپ دستگاه شما از کار می افتد. این خود علت مشکل خاموش شدن پروژکتور است. در این صورت، شما نیاز به تعویض لامپ خواهید داشت. از آنجایی که لامپ حساس ترین قطعه دستگاه شما است، تعویض آن نیاز به دقت و تجربه کافی دارد. لذا بهتر است برای تعویض لامپ ویدئو پروژکتور خود به کارشناس تعمیر مجرب مراجعه کنید.


مسدود شدن فیلتر های گرد و غبار در ویدئو پروژکتورها

در پروژکتور های پاناسونیک مانند دیگر برندهای پروژکتور، گرد و غبار ارتباط مستقیمی با حرارت دستگاه شما دارند. برای همین منظور از فیلترهایی در مسیر جریان هوا استفاده شده است تا از ورود گرد و غبار به دستگاه جلوگیری شود.  وقتی که سنسور های درجه دمای هوا تشخیص می دهند که فیلتر های گرد و غبار بسته شده اند و جریان هوا در دستگاه مختل شده است، دستگاه با خاموش شدن سعی می کند تا از آسیب به خود جلوگیری کند. پس گرد و غبار در دستگاه را به عنوان یک علت خاموش شدن پروژکتور جدی بگیرید. عموماً نیاز است تا هر سه ماه یکبار فیلتر ویدئو پروژکتور شما تمیز و یا تعویض شود.


داغ شدن، دلیلی برای خاموش شدن ناگهانی ویدئو پروژکتور

همانطور که گفته شد گرد و غبار، گرفتگی فیلترها، طول عمر لامپ، استفاده طولانی مدت و دمای محیط نامناسب، همگی عوامل هستند که موجب داغ شدن ویدئو پروژکتور شما می شوند. در صورت گرم شدن بیش از حد دستگاه، به عنوان علت خاموش شدن پروژکتور ، دستگاه به صورت اتوماتیک خاموش می شود تا از آسیب بیشتر به دستگاه جلوگیری کند.

راهکارهایی برای رفع مشکل خاموش شدن ناگهانی پروژکتور پاناسونیک

برای پیشگیری از این مشکل، بهتر است در بازه های زمانی سه ماهه و یا حتی کمتر (متناسب با وضعیت محیط) فیلتر های هوای دستگاه را تمیز کنید. سعی کنید تا رکورد دقیقی از تعداد ساعات کارکرد لامپ داشته باشید و در نهایت از منبع مطمئن برق استفاده کنید تا از نوسانات برق و آسیب به دستگاه پیشگیری کنید. در صورتی که ویدئو پروژکتور Panasonic شما خاموش شد، ابتدا علت مشکل خاموش شدن پروژکتور را پیدا کنید. پس کابل برق و پریز را چک کنید. سپس به چراغ های راهنمای دستگاه دقت کنید. در صورت روشن بودن چراغ خطای درجه دما و یا فیلترها، فیلترها را تمیز کنید و اجازه دهید تا دمای دستگاه و لامپ پایین بیاید. اگر مشکل برطرف نشد مشکل از برد پاور و یا مین برد است، بنابراین به یک کارشناس تعمیر برای حل مشکل مراجعه کنید.